Silviu Mares 23 iulie 2019

La sfârșitul săptămânii trecute pe stadionul „Ryavallen” din Borås (Suedia), s-au desfășurat Campionatele Europene rezervate juniorilor 1 (U20). La această competiție România a fost reprezentată și de doi atleți brăileni, Alexandru Iconaru și Andreea Caracuda.

Alexandru Iconaru a participat la proba de 110 metri garduri, în care a reușit să se califice până în finala probei. Sportivul pregătit de profesorul Fănel Ionescu a alergat în serii în 13.82, timp care i-a adus calificarea în semifinale. În semifinala 1, sportivul brăilean s-a clasat pe locul 4 cu timpul de 13.79, care i-a adus calificarea în finala probei de 110 metri garduri. În finală Iconaru s-a clasat pe locul 7, cu timpul de 13.78. Dacă atletul brăilean și-ar fi egalat recordul personal realizat pe 3 iulie la Cluj Napoca ar fi reușit să se claseze pe locul 5. Iconaru a mai alergat și cu ștafeta României de 4×100 metri, în ultimul schimb, dar au ratat calificarea în finală.

Andreea Mihaela Caracuda alergat în proba de 100 metri garduri, dar a terminat în serii pe locul 7 și nu s-a calificat în semifinală, chiar dacă a realizat un nou record personal cu timpul de 14.03.