Silviu Mares 11 martie 2018

Joi și vineri, la București, s-a desfășurat etapa finală a Campionatului Național de atletism Probe Combinate la seniori, tineret și juniori. Anamaria ioniță și-a păstrat titlul de vicecampioană națională câștigat anul trecut.

Anamaria Ioniță, sportivă legitimată la CSM Brăila/CSU Pitești a câștigat medalia de argint cu un total de 3536 puncte. Brăileanca a fost cea mai rapidă în proba de 60 metri garduri, pe care a câștigat-o cu timpul de 8.63 secunde și a acumulat 989 puncte.

La proba de săritură în înălțime Anamaria a reușit o săritură de 1.62 metri, un rezultat peste cel de anul trecut. La aruncarea greutății Anamaria Ioniță a reușit o aruncare de 9.60 metri, iar la lungime a sărit 5.49 metri.

Ultima probă a fost cea de 800 metri plat, în care atleta din Brăila a terminat în 2:38.69, timp care i-a asigurat medalia de argint la ediția 2018 a Campionatului Național de Probe Combinate la seniori.