Silviu Mares 28 decembrie 2018

Săptămâna trecută, în Parcul Tineretului s-a desfăşurat Campionatul Naţional de ciclocros. La această competiţie secţia de ciclism de la CSM Brăila a participat cu doi sportivi, Andreea Teodora Ciolacu şi Tudor Ciolacu.

La concursul din Parcul Tineretului, zeci de sportivi s-au luptat cu frigul la Campionatul Naţional de ciclocros. Bicicletele au fost unse cu spray-uri speciale pentru a nu le îngheţa piesele, iar cicliştii au apelat la unguente pentru a nu degera.

Medaliată în acest an la toate competiţiile naţionale la care a participat,  Andreea Teodora Ciolacu s-a clasat acum pe locul al treilea în competiţia seniorilor, cu timpul de 54.26, după cinci ture. Câştigătoarea a fost Eszter Bereczki (ACS Carcover Racing Team), de 18 ani, din Oradea, iar pe locul 2 s-a clasat Suzanne Hilbert (ACS Nomad Multisport).

În concursul sportivilor de la tineret U23, brăileanul Tudor Ciolacu, s-a clasat pe locul al cincilea, cu timpul de 57:54 minute.