Silviu Mares 7 decembrie 2017

Miercuri seară, în Dala Polivalentă Danubius din Brăila s-au desfășurat meciurile ultimei etape din cadrul Turneului Campionilor la fotal în sală.

În primul meci s-au întâlnit Pricons și Ronțăilă, finalistele de la Turneul Firmelor de anul acesta. Campioana firmelor s-a impus cu 5-1 (4-1) și a sperat într-un rezultat favorabil în ultimul meci care să-i califice în finală. Golurile celor de la Pricons au fost marcate de Daniel Cazan în minutele 3, 5 și 10, Cosmin Necoară în minutul 4, Andrei Crăciun în minutul 23. Pentru Ronțăilă a marcat Nicolau în minutul 17.

În al doilea meci al zilei s-au întâlnit echipele de la ISJ Brăila și Armată. Cu două victorii în primele două etape, ISJ a trăit intens meciul cu ”militarii” fiind la un pas să piardă calificarea în finală. Armata a deschis scorul în minutul 3, după un șut centrare în fața porții al lui Constandache, Valentin Ioniță a reluat din apropiere pentru 1-0. Constandache a primit o pasă în adâncime pe partea dreaptă și a șutat puternic de la 8 metri lateral învingându-l a doua oară pe portarul Florin Giurgiu. În minutul 15 Armata a beneficiat de o lovitură de penalitate de la 10 metri pe care Cătălin Constandache a transformat-o fără probleme, 3-0. Un minut mai târziu ”profesorii” puteau să reducă din handicap, dar șutul lui Ionuț Micu a lovit bara și la pauză scorul a rămas 3-0.

În minutul 26 Viorel Banciu a majorat avantajul celor de la Armată cu un șut sub transversală, apoi Mihai Anghel a trimis iar mingea în bară. În minutul 30 Cristian Pascu l-a driblat și pe portarul celor de la ISJ și a șutat puternic, marcând pentru 5-0. În minutul 32 Viorel Banciu a marcat pentru 6-0, scor la care ISJ rata finala mare a competiției. În minutul 33 Mihai Anghel reușește să înscrie pentru echipa ISJ și să reducă din handicap. În minutul 36 Constandache a marcat pentru 7-1, iar în minutul 37 Viorel Tănase a înscris al doilea gol pentru ISJ și meciul s-a încheiat cu victoria celor de la Armată cu scorul de 7-2 (3-0).

În urma acestor rezultate, în finala mare programată vineri seara se vor întâlni din nou Armata și ISJ, iar finala mică se va juca între Pricons și Ronțăilă.