Silviu Mares 17 iunie 2019

În perioada 14-15 iunie, Piteștiul a găzduit a 38-a ediție a Campionatelor Naționale de Tineret (U23) în aer liber, pe Stadionul ,,Nicolae Dobrin”. Sportivii brăileni au realizat din nou rezultate excelente, chiar dacă majoritatea au alergat sub culorile altor cluburi din țară.

Cele mai multe medalii au fost obținute de Nicoleta Iulia Banaga, legitimată acum doar la CSM onești și pregătită de profesorul Daniel Iorga, a câștigat două medalii de aur și una de argint. Iulia Banaga a câștigat proba de 100 m garduri, cu timpul de 13.97 secunde și a obținut tot medalia de aur și la 400 metri garduri, cu timpul de 59.70 secunde. Medalia de argint a fost obținută cu ștafeta de 4×100 metri a CSM Onești, unde a alergat alături de alte două sportive din Brăila, Toader Bianca Elena și Caracuda Andreea Mihaela.

Tot trei medalii a obținut și Alexandru Ionuț Iconaru, sportiv legitimat acum la CSM Onești și pregătit de profesorul Fănel Ionescu. El și-a trecut în palmares două medalii de aur și una de bronz. Iconaru a câștigat medalia de aur în proba de 200 metri cu timpul de 21.42 secunde, unde a realizat și baremul pentru calificarea la Campionatele Europene de tineret, și în proba de 4×100 metri, cu ștafeta de la CSM Onești. Medalia de bronz a fost câștigată la 110 metri garduri, cu timpul de 14.81 secunde.

În proba de 100 metri garduri fete, pe locul 2 s-a clasat o altă brăileancă, pregătită de profesoara Sica Lazăr și legitimată la CSM Onești, Andreea Mihaela Caracuda, cu timpul de 14.07. Această medalie s-a adăugat la cea de argint din proba de ștafetă 4×100 metri.

Bianca Toader a ratat calificarea în finala probei de 100 metri pentru cinci sutimi de secundă, iar în proba de 100 metri garduri a fost descalificată. Bianca, pregătită de profesorul Nicu Roată, și-a trecut în palmares doar medalia de argint cu ștafeta celor de la Onești în proba de 4×100 metri.

Robert Ștefan – Hariga, legitimat la LPS Brăila și CSM Onești, s-a clasat pe locul 5 în proba de 110 metri garduri.