Mihai Tudose pentru europarlamentare - ProRomania
Silviu Mares 11 februarie 2019

Duminică, 10 februarie 2019, la Istanbul s-a desfășurat ediția a treia a Campionatului Balcanic de atletism în sală pentru juniori 1. La această competiție, România a fost reprezentată de 24 de atleți. Printre sportivii care au reprezentat România s-au numărat și atleții brăileni Alexandru Iconaru și Mihaela Andreea Caracuda.

La această ediție a Campionatului Balcanic de atletism în sală pentru juniori 1 sportivii români au reușit să cucerească cinci medalii, toate de argint. Printre sportivii tricolori care au urcat pe podium la Istanbul a fost și atletul brăilean Alexandru Iconaru, în proba de 60m garduri.

Alexandru Iconaru, sportiv cu dublă legitimare LPS Brăila – CSM Onești, pregătit de profesorul Fănel Ionescu, a alergat proba de 60 metri garduri în 7.87 secunde și a terminat pe locul al doilea. În urmă cu două săptămâni la Cupa RMA de la Bucureşti, Alexandru Iconaru a realizat un nou record naţional, cu timpul de 7:64 secunde.

În proba feminină de 60 metri garduri Andreea Caracuda s-a clasat pe locul 4 cu timpul de 8.68 secunde, un nou record personal pentru atleta pregătită de profesoara Sica Lazăr. Andreea Caracudă este legitimată la LPS Brăila și CSM Onești.

Celelalte patru medalii obținute ale atleților români la Campionatul Balcanic de atletism în sală pentru juniori 1 au fost câștigate de: Marian Petreu (triplusalt), Talida Sfârgiu (1.500m), Georgiana Spiridon (3.000m) și Diana Ion (triplusalt).

În clasamentul pe medalii, România s-a clasat pe locul 9, cu un total de 5 medalii de argint. Podiumul pe națiuni arată astfel: 1. Turcia – 18 medalii (8-3-7), 2. Ucraina – 13 medalii (8-3-2), 3. Croația – 7 medalii (2-2-3).