Silviu Mares 11 august 2019

Astăzi după amiază, la Buzău, HC Dunărea Brăila a jucat un nou meci de pregătire cu SCM Gloria Buzău. După victoria brăilencelor de ieri, astăzi a fost rândul echipei din Buzău să se impună în fața propriilor suporteri cu scorul de 28-25 (15-14).

Echipa din Buzău a condus pe tot parcursul meciului, iar fetele lui Roșca nu au reușit decât să se apropie la un gol în câteva rânduri. Gloria a condus cu 3-0, iar primul gol al Brăilei a fost marcat de Udriștioiu. Buzăul s-a distanțat prima dată la cinci goluri spre finalul reprizei, scor 12-7. Până la pauză Brăila a reușit să reducă diferența la un gol, 15-14, cu un ultim gol marcat de Udriștioiu.

După pauză, scenariu a fost aproape similar cu cel din prima repriză. Buzoiencele au marcat primele trei goluri ale părții secunde, brăilencele marcând apoi de trei ori consecutiv și refăcând diferența de un gol. Pe finalul meciului gazdele s-au desprins la 5 goluri, scor 26-21 și 28-23, iar Czeczi a marcat ultimele două goluri ale meciului, stabilind scorul final 28-25 pentru SCM Gloria Buzău.

SCM Gloria Buzău: Alina Iordache, Ana Maria Mîrcă, Petra Blazek – Maria Gavrilă -6 goluri, Alina Ilie -6, Raluca Petruș -4, Oana Apetrei -3, Ana Maria Popa -3, Ines Khouildi -2, Andreea Taivan -2, Marija Petrovic -2.

HC Dunărea Brăila: Marina Razum, Elena Șerban, Gabriela Dobre – Bianca Tiron -5 goluri, Alina Czeczi -5, Tamires Morena Lima Araujo -3, Aneta Udriștoiu -2, Marina Dmitrovic -2, Carmina Manea -2, Bojana Milić -2, Elena Dache -2, Diana Axinte -1, Ștefania Epureanu -1.