Silviu Mares 24 octombrie 2015
Cea mai categorica victorie pentru HC Dunarea Braila

HC Dunărea Brăila a obținut sâmbătă dimineață cea mai categorică victorie din acest sezon al Ligii Naționale feminine de handbal. Elevele lui Costică Buceschi s-au impus cu 33-25 (16-13) în fața elevelor antrenate de Carmen Amariei și Luminița Dinu, deși meciul a fost unul mult mai dificil decât o arată scorul. După prezentarea echipelor s-a ținut un moment de reculegere în memoria celei care a fost Andreea Nica, portarul celor de la CSM Unirea Slobozia, decedată duminica trecută.

IMG_5367

Meciul a avut un început cu multe greșeli, cu pase eronate și aruncări la poartă fără vlagă. După două atacuri eșuate, HC Dunărea a deschis scorul în minutul 2 prin Oana Apetrei, pe un contraatac. Clujencele au egalat în minutul 4 prin Irina Ivan, pentru ca imediat Horjea să înscrie pentru 2-1. În minutul 8 Biriș a dus echipa din Cluj prima dată la conducere pe tabela de marcaj, scor 3-4, după care Brăila s-a trezit și a marcat de patru ori la rând, ducând scorul la 7-4 în minutul 15.

Diferența de 2-3 goluri s-a menținut în general până la pauză, clujencele reușind de trei ori să se apropie la doar un gol, pentru ca scorul primelor 30 de minute să fie stabilit de golurile marcate de Diana Axinte, care a dus scorul la 16-13.

Ritmul jocului s-a menținut și în repriza a doua până în minutul 34, la scorul de 18-15, după care a urmat o perioadă dificilă pentru echipa brăileană. Aneta Udriștioiu a primit prea ușor o eliminare de două minute, decizie la care Buceschi a protestat și arbitrele întâlnirii au acordat și o eliminare la bancă, astfel că HC Dunărea a jucat aproape două minute cu două jucătoare mai puțin. Clujencele au profitat de oportunitate și după golul marcat de Chintoan la eliminarea Anetei Udriștioiu, au mai înscris de trei ori și în minutul 37 au ajuns să conducă a doua oară în acest meci, 18-19, după golul marcat de Dindiligan.

Avea să fie însă ultima dată când clujencele au mai sperat la un rezultat pozitiv la Brăila pentru că a urmat o perioadă de 10 minute în care HC Dunărea a înscris de 7 ori fără să primească gol și în minutul 47 tabela arăta 25-19.

Amariei a cerut time-out și elevele sale au finalizat atacul cu un gol marcat de Chintoan. Tiron a dus Brăila la 7 goluri avans în minutul 51, scor 27-20, apoi în minutul 55 Czeczi a majorat diferența la 8 goluri, scor 30-22, pentru ca în minutul 57, după două reușite consecutive ale Biancăi Tiron să se înregistreze cea mai mare diferență de scor din acest meci, 32-23. Rezultatul final a fost 33-25, ci două goluri marcate în ultimul minut, de Orșivschi pentru Brăila, apoi de Biriș pentru oaspete.

HC Dunărea Brăila: Gabriela Dobre -15 intervenții (dintre care un 7 m apărat), Elena Voicu -3 intervenții, Lăcrămioara Stan – o intervenția la o aruncare de la 7 m; Adina Brot -6 goluri, Bianca Tiron -5, Oana Apetrei -4, Ada Moldovan -4, Alina Czeczi -4, Alina Horjea -3 (2 de la 7 m), Diana Axinte -3, Aneta Udriștioiu -2, Mădălina Zamfirescu -1, Alexandra Orșivschi -1. Au mai jucat: Raluca Crap și Carmen Gheorghe. Nu a fost folosită deloc Mihaela Obedeanu. Reamintim că Nicoleta Eșanu este accidentată, iar Irina Marchidanu și-a reziliat contractul cu HC Dunărea.

U Alexandrion Cluj: Cristina Enache -11 intervenții, Ana Măzăreanu – o intervenție; Florina Chintoan -6 goluri (1 de la 7 m), Cristina Boian -5, Paula Biriș -4 (1 de la 7 m),  Laura Popa -3, Irina Ivan -2, Alexandra Severin -1, Alexandra Dindiligan -1, Sonia Vasiliu -1 (de la 7 m), Cristina Laslo -1, Raluca Petruș -1. A mai jucat Abigail Vălean și Magdalena Paraschiv, iar portarul Alexandra Prodan nu a evoluat deloc. Paraschiv a ratat o aruncare de la 7 m la Dobre, iar Biriș a ratat aruncarea de la 7 m în fața Lăcrămioarei Stan.

dobre apara 7 m gol apetrei gol tiron stan apara 7 m IMG_5391IMG_5400 IMG_5403 IMG_5406 IMG_5428 IMG_5433 IMG_5451 IMG_5505 IMG_5509 IMG_5512IMG_5523