Silviu Mares 10 noiembrie 2012

Sambata dimineata, de la ora 11.00, pe stadionul “Dunarea” din Galati, in prezenta a doar catorva zeci de spectatori, s-a disputat derbyul Dunarii de Jos din Liga a 2-a la fotbal, intre Dunarea Galati si CF Braila.

Dupa un meci in care duritatile au fost cu mult peste media unui joc normal, acordandu-se nu mai putin de 11 cartonase galbene si doua rosii primite de Ochia, respectiv Ginghina, ambele in minutele de prelungire ale partidei, brailenii s-au impus cu scorul de 2-1.
Brailenii au inceput bine jocul, avand sansa dechiderii scorului in minutul 8, cand portarul galatean a scapat o minge, iar Hristian a respins de pe linia portii. Galateanii au echilibrat jocul dar niciuna dintre ofensivele celor doua echipe nu au putut fructifica erorile aparatorilor din ambele tabere si la pauza s-a intrat la egalitate, 0-0. In minutul 53 Campeanu a profitat de un cadou oferit de apararea gazdelor marcand cu un sut de la marginea careului.

Bucuria brailenilor nu a durat decat 12 minute, in minutul 65 gazdele au egalat dupa o gafa a lui Ivan, mingea l-a sarit iar Enache s-a trezit singur cu portarul si a marcat cu un lob perfect. Lovitura de gratie a fost data de Ciocalteu in minutul 76 cand a marcat nestingherit cu capul in urma unei centrari venita de pe flancul drept, stabilind scorul final, Dunarea Galati – CF Braila 1-2 (0-0).
Pentru CF Braila, antrenorul Alin Panzaru a folosit urmatoarea formula de echipa: Bunduc – Bosoi, Ignat, L. Ivan, Spiridon (min. 29 Voicu) – Ciocalteu (min. 90 Baltoi), Puscasu, Ochia, Frunza – Campeanu, M. Dima (min. 74 Punga).