Mihai Tudose pentru europarlamentare - ProRomania
Silviu Mares 23 martie 2019
CS Făurei a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-1), meciul din deplasare cu CS Afumați

CS Făurei a realizat una dintre surprizele acestei etape, reușind să obțină un punct pe terenul celor de la CS Afumați deși a terminat meciul cu 9 oameni pe teren. Echipa lui Bănel Nicoliță a făcut un meci bun pe terenul echipei de pe locul 2 în seria a II-a a Ligii a 3-a și se menține deasupra zone retrogradabile.

CS Făurei a deschis scorul în minutul 41. Dan Percă a aruncat o minge peste apărătorii gazdelor și Stelian Nicoliță l-a învins pe portarul celor de la Afumați. Gazdele au egalat în minutul 66 prin Paul Onea și au alergat după golul victoriei.

CS Făurei a rămas în 10 oameni în minutul 76, când Sebastian Agache a primit al doilea cartonaș galben, după ce îl primise pe primul cu 3 minute înainte. În minutul 86 Bănel Nicoliță a văzut și el al doilea cartonaș galben, acordat mult prea ușor. Echipa din Făurei a reușit să păstreze rezultatul de egalitate până la final chiar și cu doi jucători mai puțin pe teren.

CS Făurei a jucat în următoarea formulă: Georgi Stavrev – Florin Mocanu, Alexandru Drezaliu, Bănel Nicoliță, Sebastian Agache – Dan Percă, Valentin Apostol (min. 81 Viorel Cloșcă), Ioan Iliescu (min. 77 Adrian Băicoianu), Andrei Pușcașu, Fineas Roată, Stelică Nicoliță.

CS Făurei a rămas pe locul 11 cu 19 puncte. Etapa viitoare, sâmbătă, 30 martie, de la ora 15.00, CS Făurei va juca pe teren propriu cu Agricola Borcea, iar o victorie iar propulsa peste echipa ialomițeană în clasamentul seriei a II-a din Liga a 3-a.