Silviu Mares 30 octombrie 2017

Sâmbătă, 28 octombrie, a început returul din sezonul regulat al Ligii a 4-a la fotbal, una care a produs o nouă surpriză prin înfrângerea pe teren propriu a celor de la CS Făurei, care a permis celor de la Viitorul Ianca să se distanțeze în clasament.

ACS Comunal Cazasu a profitat de eșecul echipei pregătite de Mihai Ciobanu și a trecut pe locul 2 în clasament, la două puncte în spatele liderului. Alin radu de la Voința Șuțești a fost eroul etapei, el marcând toate cele 3 goluri ale echipei din Vișani în victoria contra celor de la Făurei.

Rezultatele înregistrate în etapa a X-a din Liga a 4-a:

Voința Șuțești – Viitorul Însurăței 2-1 (1-1). Pentru gazde a marcat Ciocan în minutele 44 și 71, golul oaspeților fiind marcat de Baicu în minutul 18. La juniori A1 Voința Șuțești a câștigat cu 4-2.

Gloria Movila Miresii – Dacia Unirea 2 Brăila 3-3 (1-1). Pentru Movila Miresii au marcat: Ciupercă (32), Munteanu (64, 72). Pentru echipa pregătită de Vasilică Darie și Adrian Baldovin au marcat: Stanciu (29), Dorașcu (62) și Robu (79). Din minutul 63 Dacia Unirea 2 a jucat în 10 jucători, M. Oprea fiind eliminat. La juniori gazdele au câștigat cu 2-1.

CS Făurei – Voința Vișani 2-3 (1-0). Stelică Nicoliță a deschis scorul pentru echipa din Făurei în ultimul minut al primei reprize. În minutele 58 și 60 Alin Radu a marcat pentru echipa din Vișani și oaspeții au trecut în avantaj după o oră de joc. Din minutul 70 oaspeții au rămas în 10 oameni pe teren, după ce Iulian Dobrică a primit al doilea cartonaș galben, iar în minutul 72 Moroșanu a restabilit egalitatea. În minutul 90 Alin Radu avea să dea ”lovitura de grație” marcând golul victoriei echipei oaspete. La juniori A1 Voința Vișani a câștigat cu 9-1.

ACS Comunal Cazasu – Pandurii Tudor Vladimirescu 4-1 (2-1). Deși meciul s-a jucat pe terenul din Tudor Vladimirescu, acolo unde își joacă meciurile de pe teren propriu cei de la ACS Comunal Cazasu, echipa lui Marian Samuilă a dominat jocul după ce Pandurii au deschis scorul prin Stan în minutul 23, și s-a impus grație golurilor marcate de Banciu (38, 72), Piașu (43) și Bratosin (67). La juniori A1 Caasu a câștigat cu 6-0.

Viitorul Ianca – Dunărea Tichilești 4-0 (1-0). Meciul s-a întrerupt în minutul 58, când oaspeții au rămas în 6 jucători datorită unei accidentări. Golurile liderului au fost marcate de Daniel cazan în minutele 19 și 56, Ghiviciu în minutul 50 și Irimia în minutul 55.

După 10 etape lider în clasamentul Ligii a 4-a este Viitorul Ianca cu 26 de puncte, urmată de ACS Comunal Cazasu cu 24 de puncte, CS Făurei și Voința Șuțești, ambele cu câte 22 de puncte.

La juniori A1 Viitorul Ianca are maxim de puncte după 10 etape, fiind urmată în clasament de ACS Comunal cazasu cu 24 de puncte și Voința Vișani cu 19 puncte.