Silviu Mares 14 mai 2018

CS Făurei a obținut un nou succes în deplasare și s-a distanțat la 7 puncte de principalele contracandidate la câștigarea titlului în Liga a 4-a, Viitorul Ianca și ACS Comunal Cazasu. Bănel Nicoliță și-a dus echipa spre succes și în meciul de la Șuțești și este tot mai aproape de barajul pentru promovare în Liga a 3-a. Surpriza etapei a fost înfrângerea la scor a celor de la Comunal Cazasu în deplasarea de la Vișani. În play-out ambele meciuri s-au terminat cu victoriile echipelor oaspete. Golgheterul rundei a fost Alin Radu de la Voința Vișani, autor a patru goluri.

Rezultatele etapei a 6-a din play-off Liga a 4-a:

Voința Șuțești – CS Făurei 1-2 (1-1). În minutul 26 Bănel Nicoliță a deschis scorul cu un gol marcat direct din lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri. În ultimul minut al primei reprize Voinţa Şuţeşti a beneficiat de un penalty, pe care Gabriel Custură l-a transformat și a restabilit egalitatea. În minutul 58 echipa din Făurei a obținut un penalty, pe care l-a transformat Bănel Nicoliță și echipa sa s-a impus la limită în prima etapă a returului din play-off. Gazdele au jucat în 10 oameni din minutul 77, după ce Alin Ciocan a fost eliminat în minutul 77.

Voința Șuțești: Șerban – Neacșu, Custură, M. Vizireanu, Crangă, M. Călin, Dulă, Șerbănescu, Mușat, Ciocan, Ulmeanu.

CS Făurei: Tudor – Grozea (min. 90+2 V. Tănase), Moroianu, Cotigă, Coman, Baicu, Tudose (min. 63 I. Huțu), B. Nicoliță, Percă (min. 78 Bratosin), Mîță (min. 81 V. Gheorghe), S. Nicoliță.

Voința Vișani – ACS Comunal Cazasu 8-1 (4-0). După remiza la Făurei și victoria de pe teren propriu cu Ianca, echipa din Cazasu a capotat la Șuțești etapa trecută, iar în prima etapă a returului a pierdut la scor deplasarea de la Vișani, unde le-au lipsit și câțiva jucători. Pentru Voința Vișani au marcat: Iulian Dobrică (5), Alin Radu (44, 45, 60, 86), Georgel Pungă (45+1, 53, 77). Golul celor de la Cazasu a fost marcat de Iulian Oaie în minutul 49.

Rezultatele etapei a 6-a din play-out Liga a 4-a:

Dacia Unirea 2 Brăila – Viitorul Însurăței 2-3 (2-2). Pentru Dacia Unirea 2 a marcat Nicușor Dorașcu în minutele 16 și 21. Pentru oaspeți au înscris: M. Moldoveanu (19, 42), Roșu (60).

Gloria Movila Miresii – Dunărea Tichilești 1-2 (0-1). Pentru oaspeți au marcat: R. Tudor (41) și I. Gheorghe (56). Golul gazdelor a fost marcat de Ciupercă în minutul 88.