Silviu Mares 10 decembrie 2017

Cuza Sport Brăila a obținut o victorie la limită în derby-ul cu CSU Știința București, și și-a asigurat participarea la turneul semifinal al Ligii 1 de baschet masculin. Echipa antrenată de Cătălin Ștefănescu a câștigat cu scorul de 83-82, într-un final dramatic în care oaspeții au reclamat arbitrajul din final. Aruncarea de începere a meciului a fost oferită de profesorul Dan Niculescu, sufletul rugby-ului brăilean. Înaintea startului de meci s-a ținut un moment de reculegere în memoria Regelui Mihai.

Brăilenii au avut un debut de meci foarte bun și au condus cu 8-0, oaspeții marcând primele puncte după două minute și jumătate de joc. De la 10-2 pentru brăila, Știința a revenit și a trecut în avantaj în minutul 7 al primului sfert, 10-13. Cu două minute și jumătate înaintea finalului primelor 10 minute Cuza Sport a revenit la conducere și aveau trei puncte avantaj, scor 16-13. până la final brăilenii n-au mai marcat nici un coș, iar bucureștenii au marcat și au redus din handicap prin Diaconescu, 16-15 la finalul primului sfert.

În sfertul al doilea primii care au marcat au fost bucureștenii, după aproape un minut de joc, după două libere marcate de Pârlog. Damian a marcat un coș de trei puncte și a readus Brăila în avantaj. Știința a revenit la conducere și s-a distanțat din nou la 3 puncte, 19-22. Andrieș a marcat din nou de 3 puncte pentru Cuza Sport și a egalat la 22, iar după 4 minute din sfertul al doilea Brăila s-a distanțat la 5 puncte, scor 27-22. La jumătatea sfertului Cuza Sport s-a distanțat la 6 puncte, scor 30-24, dar oaspeții au reușit să revină din nou și să treacă la conducere, scor 34-35. Cu un minut înaintea pauzei mari Cuza Sport avea 7 puncte avantaj, scor 45-38, dar scorul primelor două sferturi a fost 45-40.

În sfertul al treilea brăilenii au început ratând mult și după trei minute și jumătate Știința a egalat, 47-47, iar la jumpătatea sfertului aveau 4 puncte avans, scor 47-51. Bucureștenii s-au distanțat la 6 puncte când mai erau 3 minute și jumătate din sfertul al treilea, scor 49-55, brăilenii reușind contraperformanța de a marca doar 4 puncte în 6 minute și jumătate de joc. La finalul sfertului al treilea Știința conducea cu 8 puncte, scor 55-63.

Ultimul sfert a fost dramatic. Andrieș a marcat primele puncte din acest sfert și Brăila s-a apropiat la 3 puncte, 60-63, dar bucureștenii nu au cedat ușor și au păstrat un avantaj de două-trei posesii. Asta până în minutul 7 al ultimului sfert, când DeAllen Jackson a marcat un coș de 3 puncte și a egalat, 71-71. Când mai era un minut de joc rămas din meci, Cuza Sport a trecut la conducere, scor 77-76, după două puncte marcat de Movileanu de la linia de libere. Cu 16 secunde înaintea finalului de meci Cuza Sport conducea cu 5 puncte, scor 83-78.

Însă în final, au pierdut un atac și le-a dat posibilitatea bucureștenilor să se apropie la un punct, scor 83-82. Cu 4 secunde înaintea finalului oaspeții au avut un ultim atac, dar coșul marcat de ei a fost marcat după sunetul de final al tabelei de marcaj. Oaspeții au reclamat pornirea cronometrului înaintea ajungeri mingiei la jucătorul Științei pe ultimul atac, iar meciul s-a terminat cu scorul de 83-82 (16-15, 29-25, 10-23, 28-19) pentru Cuza Sport Brăila.

Pentru Cuza Sport Brăila au marcat: Alin Andrieș – 24 puncte (2 coșuri de 3 puncte), DeAllen Jackson -23 (1×3), Andrei Damian – 16 (4×3), Joshua Keyes -8, Șerban Bălan Halici -5 (1×3), Adrian Movileanu -4, Cristian Corneanu -2, Florin Voiculeț -1. Au mai jucat: Adrian Țocu și Dan Feraru.

Pentru Știința București au marcat: Aktas Baris -23 puncte (1×3), Mihnea Andrei – 11 (1×3), Iosif Pârlog -10, Cezar Bărăgău -9 (2×3), Anton Diaconescu -8, Victor Sorlescu -7 (1×3), Andrei Neagu -5 (1×3), Andrei Gheorghe -5, Alin Olaru -4.

Cu această victorie Cuza Sport s-a distanțat în fruntea clasamentului cu 17 puncte după 10 etape, cu două puncte mai mult decât Știința București și la 5 puncte de Agronomia București, care a stat în această etapă. În etapa a XI-a Cuza Sport va juca tot pe teren propriu cu Steaua CSM EximBank 2 București, miercuri, 13 decembrie, de la ora 17.30, tot în Sala Polivalentă Danubius din Brăila. În utlimele două meciuri din grupa 3 Cuza Sport va juca în deplasare la Dinamo 2 București și la CS Universitar Ploiești.