Silviu Mares 28 mai 2018

În prima zi a Turneului final de promovare al Ligii 1 la baschet masculin, peste 1200 de spectatori au urmărit în Sala Polivalentă Danubius din Brăila un regal baschetbalistic, în care cele patru ehipe au făcut spectacol. Cuza Sport Brăila a încheiat seara cu o victorie categorică, scor 101- 77 (35-20, 20-17, 23-19, 23-21) în meciul cu ABC Athletic Constanța. Specatacolul baschetbalistic a fost completat de majorete și de câteva surprize pentru publicul spectator prezent la Sala Polivalentă.

Brăila a început foarte bine meciul și după 150 de secunde de joc conduceau cu 13-0. Abia după două minute și 45 de secunde constănțenii au marcat primele puncte, după o reușită de la distanță a lui Trandafir. Cuza Sport s-a mărit avansul la 15 puncte, după o reușită a lui Voiculeț, scor 18-3. Oaspeții au marcat din nou de la trei puncte, apoi a fost rândul lui Andrei Damian să înscrie de la distanță și la jumătatea primului sfert Cuza Sport conducea cu 21-6. Movileanu a marcat și el de la 3 puncte și Brăila avea un avans de 17 puncte după 5 minute și 45 de secunde de joc, scor 25-8. Constanța a mai redus din handicap și cu 3 minute înaintea finalului primului sfert diferența rămăsese doar de 10 puncte, scor 26-16. David Engi a marcat de la 3 puncte și apoi Movileanu cu un coș de două puncte, au dus Brăila la 15 puncte plus, diferență care s-a înregistrat și când mai erau 30 de secunde din primele 10 minute ale meciului, scor 35-20, cu care avea să se intre în prima pauză.

În sfertul al doilea Voiculeț a marcat de două puncte și a refăcut diferența de 17 puncte. Brăilenii au fost în permanență la cârma meciului, chiar dacă Athletic a mai redus din handicap, scor 38-27 după 3 minute și 45 de secunde din sfertul secund și 42-31 la jumătatea acestuia. Andrei Damian a marcat iar de la 3 puncte și apoi Jackson a înscris d două ori de la linia de libere. Cu un minut și 49 de secunde înainte pauzei mari Damian trimite prin inel din afara ”căciulii” și duce Brăila prima dată la un avans de 19 puncte, scor 51-32. La pauza mare Cuza Sport Brăila conducea cu 55-37, un avans consistent în care și publicul a avut un rol esențial, încurajând echipa în permanență.

Primele puncte după pauza mare au fost marcate de Oprean, iar după un minut și 9 secunde Athletic a reușit să reducă ”ecartul” la 13 puncte, scor 57-44. În următoarele două minute Cuza Sport a marcat 7 puncte fără să primească nici un coș și a dus diferența la 20 de puncte. Când mai erau 49 de secunde din sfertul al treilea Joshua Keyes a marcat două puncte care au dus Brăila la 22 de puncte avans, scor 78-56, rezultat cu care s-a intrat în ultimul sfert al meciului.

Primul coș din ultimul sfert a fost marcat de Andrei Sava pentru brăileni, care și-au majorat astfel avantajul la 24 de puncte. După 3 minute și jumătate din ultimul sfert Cuza Sport Brăila s-a desprins la 26 de puncte după un coș marcat de Movileanu, pentru ca Borșa să ducă Brăila la 29 de puncte avans, scor 89-60, cupă un coș cu fault în care a transformat și aruncarea suplimentară. La jumătatea ultimului sfert avansul Brăilei a rămas de 23 de puncte, scor 89-66, iar cu 3 minute înaintea finalului de meci Constanța a redus handicapul la doar 17 puncte, 89- 70. Într-un minut și 10 secunde Cuza Sport a marcat 10 puncte fără ca cei de la Constanța să mai înscrie și s-au desprins la 29 de puncte după coșul marcat de Eduard Urdă, scor 99-70. Andrei Sava a trecut Brăila de bariera celor 100 de puncte și a marcat pentru 101-72 cu 50 de secunde înaintea finalului, pecetluind o victorie categorică a Brăilei, chiar dacă pe final Constanța a mai marcat 5 puncte, mai reducând din handicap.

Pentru Cuza Sport Brăila au marcat: David Engi -14 puncte ( 4 coșuri de 3 puncte), Ioan Alin Borșa – 12 (1x3p), Joshua Keyes -12, DeAllen Jackson -11 (2x3p), Andrei Damian -10 (2x3p), Alin Andrieș -9 (1x3p), Adrian Movileanu -9 (1x3p), Florin Voiculeț -9, Andrei Sava -6, Radu Avramescu -5, Șerban Bălan Halici -2 și Eduard Urdă -2.

Pentru Athletic Constanța au marcat: A. Oprean -15, Trandafir-14, Booth -13, Liță -13, V. Mihai -8, Miloș -8, Călin -2, Ursu -2, Șerban -2.

În celălalt meci disputat duminică, de la ora 17.30, Știința București a învins cu 101-93 (31-26, 21-21, 22-17, 27-28) pe CN Aurel Vlaicu București.

Luni, 28 mai 2018. de la ora 17.30, se vor întâlni în Sala Polivalentă Danubius din Brăila, ABC Athletic Constanța și CSU Știința București. De la ora 20.00 Cuza Sport Brăila va întâlni echipa de la Colegiul Național Aurel Vlaicu.

Intrarea spectatorilor la ambele meciuri este liberă.