Silviu Mares 5 ianuarie 2019
Cuza Sport Brăila învinsă la 86 de puncte la CSO Voluntari

Cuza Sport Brăila nu putea emite pretenții în deplasarea de la CSO Voluntari, reușind doar să limiteze proporțiile scorului. Dacă în primul meci din acest sezon jucat la Voluntari, CSO s-a impus la fix 100 de puncte, de data aceasta diferența a fost de doar 86 de puncte, scor 126-40 (37-8, 33-13, 26-9, 30-10).

Primul coș al meciului a fost marcat de gazde, prin Cristi Mâinea, apoi Alexandru Koler a egalat pentru Brăila. La jumătatea primului sfert CSO Voluntari s-a distanțat la 14 puncte, scor 18-4. Cu trei minute înaintea finalului sfertului I Voluntariu își mărise avansul la 24 de puncte, scor 28-4, moment în care Surdu a mai marcat două puncte pentru Brăila. Pe finalul primelor 10 minute din acest meci ilfovenii au avut 31 de puncte avans, dar coșul marcat de Dragoș Grozea a stabilit scorul primului sfert.

Sfertul secund a început bine pentru gazde care s-au desprins la 47-8. Abia după patru minute din acest sfert Cuza Sport a marcat primul punct, de la linia de libere. La jumătatea sfertului al doilea Voluntariul conducea cu 56-14. Ca și în primul sfert, ultimele puncte au fost marcate de brăileni, după coșul lui Grozea, care a stabilit scorul pauzei mari, 70-21.

După pauză Gîrbea a marcat primele puncte pentru Voluntari, apoi Căpităneanu a punctat și el pentru Cuza Sport și brăilenii au încercat să țină ritmul. La jumătatea sfertului III CSO Voluntari conducea cu 81-28. După ce Mârza a marcat pentru 84-30 brăilenii nu au mai înscris nici un punct în ultimele 4 minute și gazdele s-au distanțat la 96-30.

În primul minut din ultimul sfert gazdele au reușit să ajungă la 100 de puncte marcate, scor 100-30. Brăilenii au reușit până la jumătatea sfertului să mențină diferența, scor 108-36. Până la final brăilenii au mai marcat doar 4 puncte, iar gazdele 18 și scorul final a fost 126-40 pentru CSO Voluntari.

Pentru Cuza Sport Brăila au marcat: Florin Voiculeț – 11 puncte (un coș de 3 puncte), Dragoș Grozea -8 (un coș de 3 puncte), Bogdan Căpităneanu -5 (un coș de 3 puncte), Eduard Urdă -4, Alexandru Koler -2, Eduard Mârza -2, David Bejan -2, Cristian Surdu -2, Vlad Beiliciu -2 și Andrei Bogatu -2. Au mai jucat: Alexandru Marin și Flavius Munteanu.