Silviu Mares 6 octombrie 2019

Dacia Unirea Brăila a continuat seria insucceselor și în deplasarea de la Popești-Leordeni. Echipa pregătită de Florentin Petre a pierdut cu 2-0 (1-0) meciul cu CS Popești-Leordeni fără a avea nici o ocazie de gol.

Dacia Unirea Brăila a primit gol chiar în debutul partidei, când Tudor a fost surprins de șutul lui Costin Ciochină în minutul 2. Deși au reușit să păstreze o diferență minimă pe tabelă până la pauză, în repriza a doua CS Popești -Leordeni și-a mărit avantajul în minutul 59 prin același Costin Ciochină.

Dacia Unirea a jucat în formula: Tudor (min. 61 Chirilă) – Libotte, Cisse, Moroianu, Cosentino – V. Robu (min. 55 Abdul Fatai), Mihalcea (min. 84 Dobre), F. Bady, Sava (min. 84 Sloată) – R. Cristea, Al. Duțu.

După 7 etape Dacia Unirea este pe locul 15, penultimul, cu 3 puncte și golaveraj 7-20. Vineri, 11 octombrie, în etapa a VIII-a din seria a II-a a Ligii a 3-a, Dacia Unirea Brăila va întâlni la Însurăței pe CS Făurei, în primul derby al echipelor din județul Brăila.