Silviu Mares 13 septembrie 2019

Dacia Unirea Brăila s-a trezit învinsă pe teren propriu de o nou promovată, dar la care evoluează mai mulți jucători cu experiență în Liga a 2-a, iar vedeta echipei este fostul jucător al Sportului Studențesc,
Rapid București, PAOK Salonic, Iraklis Salonic, Panaitolikos și FC Voluntari. AS Mostiștea Ulmu a câștigat pe terenul de la Însurăței cu 2-0 (1-0) și a lăsat echipa lui Florentin Petre doar cu 3 puncte după 4 etape.

Brăilenii au făcut un meci slab, fiind surprinși de jocul bun al oaspeților, care au pasat bine și au controlat mijlocul terenului. În prima repriză gazdele au avut două situații mai clare de poartă, prin Essomba și Cristea, dar cei care au marcat au fost cei de la Mostiștea Ulmu. Aceștia au deschis scorul în minutul 40, prin Silviu Radu, pe o greșeală a brăilenilor la mijlocul terenului în urma căreia oaspeții au declanșat contraatacul.

În partea a doua a jocului Mihalcea și Essomba au avut ocazii mai importante, însă în minutul 77 oaspeții au majorat avantajul. Gheorghe Dinu a marcat pentru 0-2 după o lovitură de colț. În minutul 80 George Tudor a ieșit în afara careului și a oprit cu mâna mingea, primind astfel cartonașul roșu. Lovitura liberă acordată a rămas însă fără rezultat și AC Mostiștea Ulmu a câștigat cu 2-0.

Dacia Unirea a jucat în formula: Tudor – Libotte, Moroianu, Bady, Cosentino – Sava (min. 46 Munteanu, min. 80 R. Chirilă), Goupy, Mihalcea, Cristea (min. 65 Al. Duțu) – Robu (min. 60 Yunus Abdul Fatai), Essombe.

Etapa viitoare, sâmbătă, 21 septembrie, Dacia Unirea Brăila va juca în deplasare la CS Poseidon Limanu – 2 Mai.