Silviu Mares 3 iunie 2018

Dacia Unirea Brăila s-a salvat de la retrogradare gratie egalului din ultima etapă cu Panduri Tg. Jiu, dar și avantajată de înfrângerea celor de la Metaloglobus pe teren propriu cu Dunărea Călărași. Echipa pregătită de Alin Pânzaru a avut un sezon sinuos și a trăit periculos până în ultima etapă, când au remizat pe teren propriu cu Pandurii Tg. Jiu și ambele echipe s-au salvat de la retrogradare.

Meciul a fost unul cu o încărcătură maximă pentru ambele echipe, care se aflau cu sabia retrogradării deasupra capului, iar salvarea de la retrogradare a ambelor echipe depindea și de rezultatul dintre Metaloglobus București și Dunărea Călărași, meci în care echipa lui Dan Alexa avea nevoie de victorie pentru a câștiga titlul de campioană a Ligii a 2-a.

Brăila a avut o primă ocazie de a înscrie în minutul 7, când Frunză a pătruns în careu pe partea stânga, și a șutat de la 12 metri, la colțul lung, dar portarul Moga a deviat pe lângă bară.

În minutul 13, Al. pop i-a lăsat o minge în careu lui Sorin Frunză, acesta i-a pasat în dreapta, lui Al. Niță, care a pătruns și a centrat în fața porții, iar Alexandru Pop, venit din spate, a trimis în poartă din 2-3 metri, 1-0 pentru Dacia Unirea.

Brăilenii au ținut apoi de rezultatul acesta, la care erau salvați de la retrogradare indiferent de rezultatul meciului de la București, dintre Metalogrlobus și Dunărea Călărași.

După pauză, când au aflat că la București Dunărea conducea la pauză cu 2-0, s-au relaxat și în repriza a doua au dat posibilitatea gorjenilor să înscrie. În minutul 51 George Tudoran a prelut o pasă la 17 metri uşor lateral dreapta, l-a driblat pe Stănciulescu și a pătruns pănă la 13 metri, de unde a șutat la colţul lung, învingându-l pe Botaş, 1-1.

În minutul 55 Botaş a scăpat mingea în faţă după o lovitură liberă bătută de Tudoran de la 20 de metri lateral stânga, Tudoran a urmărit, însă a fost incomodat de un coechipier la 6 metri şi a trimis peste poartă.

Până la final s-a jucat la menținerea rezultatului de pe tabela de marcaj. În minutul 90 Andrei Banyoi rămas singur cu portarul șutează defectuos din 8 metri, iar în minutul 90+4 la o lovitură liberă periculoasă, la 20 de metri în dreapta careului, Băjan a executat scurt la Brînzan, iar acesta a ţinut de minge şi a pasat în spate, în loc să centreze în careu și meciul s-a terminat la egalitate, scor 1-1.

Dacia Unirea: Botaş – Gab. Niţă, T. Ţăranu, C. Stănciulescu, Al. Nicola – Al. Gîţ, P. Cubleşan (min. 57 C. Ciucureanu), S. Frunză (min. 82 A. Banyoi), V. Olenic, M. Dima – Al. Pop (min. 90+5 Alin Manea). Antrenor: Alin Pânzaru

Pandurii: Moga – Tudoran (min. 76 Maxim), Băjan, Celea, Cr. Munteanu, Cenaj, Raiciu, Brînzan, Şut, D. Pârvulescu (min. 52 B. Lemac), C. Ionică (min. 85 Turda). Antrenor: Adrian Bogoi

Rezultatele ultimei etape din Liga a 2-a:

FC Argeş – UTA Arad 1-0 (Șerbănică ’75)

Academica Clinceni – CS Afumaţi 0-2 (Dedu ’35, ’37)

Ripensia Timişoara – Ştiinţa Miroslava 3-2 (Bădăuță ’69, Toma ’81, Mediop ’90+4 / Marin ’15, Sandu ’60)

Sportul Snagov – AFC Hermannstadt 0-2 (Pamfile ’26, Blănaru ’41)

CS Mioveni – CS Baloteşti 3-1 (Balint ’61, ’76, Ayza ’75,  / Ioniță ’79)

Metaloglobus Bucureşti – Dunărea Călăraşi 0-2 (Pușcaș ’21, Kanda ’43)

Dacia Unirea Brăila – Pandurii Târgu Jiu 1-1 (Pop ’13 / Tudoran ’51)

Luceafărul Oradea – Foresta Suceava 3-0 (la masa verde)

ASA Târgu Mureş – ASU Politehnica Timişoara 0-3 (la masa verde)

Chindia Târgovişte – Olimpia Satu Mare 3-0 (la masa verde)