Silviu Mares 8 septembrie 2019

În acest weekend a început campionatul Diviziei A la handbal feminin. Echipa a doua a HC Dunărea Brăila a jucat sâmbătă la prânz, acasă, cu CSM Roman, echipă reînființată anul acesta. Fetele pregătite de Cristian Cezar Preda s-au impus categoric, cu scorul de 34-23 (15-13).

Prima repriză a fost una echilibrată, în care și echipa oaspete a condus în câteva rânduri pe tabela de marcaj. Romașcancele au condus cu 1-0 și 2-1, iar la jumătatea primei reprize fetele de la Dunărea II Brăila s-au distanțat la 3 goluri, scor 8-5. În minutul 26 oaspetele au întors rezultatul în favoarea lor și au revenit la conducere pe tabela de marcaj, scor 11-12. În ultimele 4 minute ale primei reprize Brăila a mai marcat de 4 ori și a primit un singur gol, astfel că la pauză scorul a fost 15-13.

În repriza a doua Brăila a marcat primele trei goluri, oaspetele înscriind primul gol abia în minutul 37. Apoi, fetele de la Brăila și-au mărit treptat avantajul, 23-17 în minutul 49, 28-19 în minutul 56, 30-20 în minutul 57. În ultimul minut de joc Brăila a marcat două goluri prin Coteț și Sandu și au încheiat meciul cu o diferență de 11 goluri, scor 34-23.

Pentru HC Dunărea II Brăila au marcat: Ștefania Epureanu – 7 goluri, Andreea Sandu -7, Mirabela Coteț -7, Iasmina Ichim -6, Amalia Terciu -4, Ioana Conțu -2, Diana Gașpar -1. Au mai jucat: Ana Caraman, Alexandra Perianu – portari, și Ștefania Gheorghe.

Pentru CSM Roman au marcat: Ioana Neamțu -9 goluri, Emilia Adin Ghiulgian -7, Elena Crețulescu -4, Elena Văduva -2, Cristina Roșu -1.