Mihai Tudose pentru europarlamentare - ProRomania
Silviu Mares 19 mai 2019

Astăzi s-au jucat cinci din cele 6 partide ale ultimei etape din Liga Națională de handbal feminin. Dacă campioana a fost decisă încă din etapa trecută, la fel ca și echipele care merg la baraj și care retrogradează direct, în ultima etapă s-a jucat pentru locurile 3-6.

HC Dunărea Brăila a jucat la Buzău, un meci în care victoria i-ar fi adus un loc opt, care s-ar fi datorat în primul rând antrenorului Aurelian Roșca. Din păcate fetele de la Brăila au pierdut la limită și așteaptă rezultatul ultimului meci al campionatului pentru a vedea dacă termină pe locul 9 sau pe 10. Pentru ca Dunărea Brăila să termine pe locul 9 ar trebui ca Minaur Baia mare să piardă meciul de pe teren propriu cu CSM București.

Alina Czeczi a fost din nou omul meciului și a marcat 11 din cele 25 de goluri ale echipei brăilene, ea deschizând și închizând tabela.

Meciul de la Buzău a fost unul echilibrat, cu echipa gazdă trecând la conducere în minutul 7, după ce Brăila a marcat primul gol al întâlnirii. În minutul 30 Buzăul s-a distanțat prima dată la trei goluri, scor 13-10, dar în ultimele secunde Alina Czeczi a marcat de la 7 metri și la pauză s-a terminat 13-11.

În repriza secundă Buzăul a mai condus în două rânduri cu 3 goluri, pentru ac apoi diferența să se mențină la 1-2 goluri. La final s-a terminat 26-25, cu un ultim gol al meciului marcat de Alina Czeczi în minutul 60, dintr-o aruncare de la 7 metri. Pe lista marcatoarelor echipei brăilene s-a aflat și portarul Marina Razum, care a înscris din poartă în poartă în minutul 49, când a marcat pentru 22-21.

Pentru Dunărea Brăila au marcat: Alina Czeczi -11 goluri (7 de la 7 m), Diana Munteanu -3, Nicoleta Tudor -2, Elena Dache -2, Diana Axinte -2, Nicoleta Safta -2, Iryna Shutska -1, Marina Razum – 1, Ana Maria Berescu -1.