Mihai Tudose pentru europarlamentare - ProRomania
Silviu Mares 24 martie 2019
Dunărea Brăila a învins cu 26-21 pe SCM Buzău într-un joc amical

Profitând de întreruperea campionatului Ligii Florilor, pentru acțiunile naționalelor de handbal feminin, HC Dunărea Brăila a jucat vineri un meci amical, la Buzău, cu SCM Gloria Buzău. S-au jucat două reprize a câte 20 de minute, iar fetele lui Aurelian Roșca au câștigat cu 26-21 (14-11).

Ambele echipe au avut la dispoziție loturi restrânse numeric. De la HC Dunărea Brăila au lipsit: Diana Munteanu convocată la lotul A al României, Alina Vătu, Nicoleta Safta și Diana Axinte, convocate la lotul B al României, și Cristina Gheorghe convocată la naționala Italiei. De la SCM Gloria Buzău au lipsit Dziyana Ilyna, Alina Ilie, Diana Predoi, Laura Leahu, Cristina Nan, Marija Gedroit.

Brăila a deschis scorul prin Cătălina Preda, dintr-o aruncare de la 7 metri, apoi s-a mers cap la cap până la scorul de 8-8. Brăila a marcat trei goluri legate prin Shutska, Dache și Preda. Înainte de pauză Dache a marcat pentru 10-14, dar Stoleru a redus din handicap și a stabilit scorul primei reprize.

După pauză tot fetele de la Brăila au controlat jocul. Dache a marcat primul gol al părții a doua și tot ea și-a dus echipa prima dată la cinci goluri avans, scor 12-17. Cea mai mare diferență a fost de șase goluri, 14-20 după un gol marcat tot de Elena Dache. Gazdele s-au apropiat la trei goluri, dar pe final Dache a mai marcat de două ori și au stabilit rezultatul final al amicalului.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Elena Dache -10 goluri, Nicoleta Tudor – 4, Natasha Krnic – 3, Cătălina Preda – 3, Iryna Shutska – 5, Carmina Manea – 1.