Silviu Mares 6 noiembrie 2017

Duminică după amiază, de la ora 17.30, în sala Arena de Baschet din București, baschetbaliștii de la Cuza Sport au suferit prima înfrângere din acest sezon în fața celor de la CSU Știința București. Meciul a fost unul echilibrat până la jumătatea sfertului 3, după care bucureștenii au început să se distanțeze pe tabela de marcaj. Sfertul al patrulea a fost cel mai nefast pentru baschetbaliștii de la Cuza Sport Brăila, care au marcat primele puncte abia după patru minute de joc. La final Știința București a învins cu 84-63 (21-22, 18-16, 21-13, 24-12).

Brăila a început bine meciul cu Știința și a condus rapid cu 6-0, cu două coșuri marcate de Andrieș și unul de Jackson. După trei minute și jumătate gazdele au reușit să revină și au egalat, scor 7-7, moment în care antrenorul brăilenilor a cerut time-out. time-outul n-a avut efect pentru Brăila, iar CSU a trecut prima dată în avantaj, scor 9-7. Până la finalul sfertului 1 meciul a fost strâns, cu ambele echipe la conducere pe tabela de marcaj, iar la finalul primelor 10 minute ale partidei Cuza Sport conducea cu 21-20.

Sfertul al doilea a rămas la fel de strâns, deși gazdele s-au desprins prima dată la 4 puncte avans, scor 29-25, dar Cuza a revenit și a trecut în avantaj, 31-32. La jumătatea sfertului 2 Știința conducea cu un punct, scor 33-32, iar pe finalul sfertului s-au distanțat din nou la patru puncte, însă scorul la pauza mare a fost 39-38, cu un ultim coș, de 3 puncte, marcat de Țelinoiu.

Sfertul al treilea a a început cu un coș de 3 puncte marcat de Jackson care a readus Brăila în avantaj, scor 39-41, dar avea să fie ultima dată când elevii antrenați de Cătălin Ștefănescu au fost la conducere. După patru minute și jumătate din sfertul 3 gazdele s-au distanțat la 6 puncte, scor 51-45, apoi cu 4 puncte marcate de Căpușan Brăila s-a apropiat din nou la două puncte. 51-49. Aktas Baris a marcat două libere pentru gazde, apoi Căpușan a marcat pentru 53-51. Ultimele două minute și jumătate au fost ale Științei, care s-a desprins la 9 puncte, scor 60-51.

Lipsa de eficacitate a brăilenilor a continuat șși în primele patru minute și jumătate din sfertul al patrulea, iar CSU Știința s-a distanțat la 15 puncte, scor 66-51. În ultimele 5 minute ale meciului gazdele au continuat să-și mărească avansul pe tabela de marcaj și au avut prima dată 21 de puncte avantaj cu un minut înaintea finalului, scor 82-61, după care fiecare din cele două echipe au mai marcat câte un coș de două puncte și rezultatul final a fost 84-63.

Pentru Cuza Sport Brăila au marcat: Andrei Căpușan – 20 de puncte, Ciprian Țelinoiu -14 (3 coșuri de 3 puncte), DeAllen Jackson – 10 (1×3), Adrian Movileanu -5 (1×3), Andrei Sava -4, Dan Feraru -4, Alin Dragoș Andrieș -4, Florin Voiculeț -2. Au mai jucat. Joshua Keys, Adrian Țocu, Șerban Bălan Halici. Nu a intrat pe teren în acest meci Alexandru Koler.

Pentru Știința București au marcat: Aktas -28 puncte (3 coșuri de 3 puncte), A. Olaru 15, A. Diaconescu -11, A. Gheorghe -11 (1×3), A. Neagu -10 (1×3), C. Bărăgău -5 (1×3), D. Murgu -3 și V. Sorlescu -1.

În ciuda acestei înfrângeri Cuza Sport Brăila a rămas pe primul loc în grupa 3 din Liga 1 la baschet masculin, cu 5 puncte din 3 meciuri, la fel ca CSU Știința București, dar au coșaveraj mai bun decât bucureștenii. Următorul meci pentru Cuza Sport va fi miercuri, 8 noiembrie, de la ora 14.00, în sala Mihai Viteazu din București, unde va întâlni pe Steaua CSM Eximbank 2 București.