Silviu Mares 9 noiembrie 2019

CS Făurei a continuat seria victoriilor în Liga a 3-a. Echipa fraților Nicoliță, cu Percă și Pușcașu pe banca de rezerve, a obținut a 4-a victorie consecutivă. Stelică Nicoliță a fost eroul meciului jucat în deplasare cu FCSB 2, el marcând toate golurile echipei sale.

CS Făurei a deschis scorul repede în meciul cu tinerii jucători de la FCSB 2. În minutul 9 Stelică Nicoliță a primit o pasă în adâncime de la Drezaliu și a reluat din vole, din colțul din partea dreaptă a careului de 16 metri, în vinclul porții gazdelor.

În minutul Stelică Nicoliță a anticipat o pasă neglijentă la portar al unui fundaș al FCSB 2 și a interceptat, după care a driblat portarul și a înscris în poarta goală. Stelică Nicoliță a avut apoi o bară și a ratat șansa de a realiza ”tripla” încă din prima repriză.

În minutul 50 bălan a trimis o pasă către Stelică Nicoliță, iar acesta a driblat ambii fundași centrali și a înscris la colțul lung, în dreapta portarului, din interiorul suprafeței de pedeapsă.

Putea fi 0-4, dar tânărul Roată a ratat incredibil. Bănel Nicoliță a trimis o pasă printre apărătorii adverși lui Fineas Roată, care a rămas singur cu portarul, dar în locul unui șut la poartă a ales să încerce să-l dribleze pe portar, însă acesta a reușit să se întindă și să prindă mingea din piciorul jucătorului de la CS Făurei.

CS Făurei a jucat în formula: Aurel Nicoliță – G. Niță (min. 79 Băicoianu), Agache, Apostol, M. Mocanu – Bănel Nicoliță – Fl. Bălan, G. Dragomir (min. 90+2 R. Zainea), Drezaliu, F. Roată (min. 85 Dronea) – Stelică Nicoliță.

După 12 etape CS Făurei a urcat pe locul 9, cu 16 puncte, cu 7 puncte peste zona locurilor retrogradabile. În etapa a XIII-a CS Făurei va primi vizita echipei de pe locul 2 în seria a II-a a Ligii a 3-a, Mostiștea Ulmu. Meciul este programat sâmbătă, 16 noiembrie, de la ora 14.00, pe stadionul din Făurei.