Silviu Mares 30 noiembrie 2019

Naționala României a pierdut lamentabil în meciul de debut la Campionatul Mondial de handbal feminin din Japonia. România a fost învinsă de Spania cu 16-31 (9-16). Cele două jucătoare de la Dunărea Brăila au jucat în nota echipei, cu multe greșeli și cu puține încercări de a ataca poarta.

Elena Dache a debutat la națională, unde a fost convocată în ziua pleării spre Tokio, și a jucat doar 7 minute și 13 secunde, fără să arunce niciodată la poartă. Aneta Udriștioiu a fost pe teren 42 de minute și 36 de secunde și a aruncat de 3 ori la poartă, fără a marca niciun gol. Brăileanca Gabriela Perianu a jucat 37 de minute și 48 de secunde, marcând un gol, dar din 7 aruncări.

Cele 16 goluri ale naționalei României au fost marcate de: Cristina Neagu -6, Crina Pintea -3, Laura Polocoșer -3, Ana Maria Iuganu -2, Ioana Priștavița -1, Gabriela Perianu -1.

Brazilianca Tamires Araujo, pivotul echipei Dunărea Brăila, a jucat 43 de minute și 53 de secunde pentru naționala țării sale în meciul pierdut cu 24-30 în fața Germaniei. Unul dintre golurile echipei Braziliei a fost marcat de pivotul echipei brăilene, dar din cinci aruncări la poartă.

Sâmbătă dimineață, România va juca cu Senegal, de la ora 11.00 (ora României), iar Brazilia va întâlni Franța, de la ora 8.00 (ora României)