Silviu Mares 2 decembrie 2019

Naționala feminină de handbal a câștigat al doilea meci de la Campionatul Mondial de handbal, 29-24 (15-12) cu Senegal, și rămâne în cursa pentru calificarea în Main Round. Următorul meci al naționalei României va avea loc marți, 3 decembrie, de la ora 12.00, cu naționala din Kazakhstan.

Cu Cristina Neagu în formă foarte bună, marcatoare a 13 goluri, România a controlat partida cu Senegal, deși au existat și căderi în joc. Tricolorele n-au avut emoții în fața unei naționale incomode, cu șase jucătoare din prima ligă franceză, și au învins la final cu 29-24.

Cele două handbaliste de la HC Dunărea Brăila au evoluat în acest meci, dar doar Aneta Udriștioiu a marcat de trei ori, din cinci aruncări, ea fiind pe teren 44 de minute și 51 de secunde. Elena Dache a jucat doar un minut și 21 de secunde și nu a aruncat nicio minge la poartă, având însă un assist. Brăileanca Gabriela Perianu, care acum este componentă a CSM București, a jucat 44 de minute și 34 de secunde și a marcat 3 goluri, din 8 aruncări, având și 3 assist-uri, dar și două eliminări de două minute.

Pentru România au evoluat Dedu, Dumanska (portari), Neagu 13 goluri, Udriștioiu 3, Perianu 3, Polocoșer 3, Seraficeanu 2, Iuganu 2, Pintea 1, Ostase 1, Zamfirescu 1, Pristăvița, Băcăoanu, Florica, Dache și Vizitiu.

Cealaltă jucătoare de la HC Dunărea Brăila prezentă la acest Mondial, Tamires Arraujo a jucat 54 minute și 56 secunde în meciul naționalei Braziliei cu Franța, încheiat la egalitate, scor 19-19. Pivotul Dunării Brăila a marcat 3 goluri din 4 aruncări, a avut un assist, dar și două eliminări de două minute.