Silviu Mares 8 iunie 2019

Astăzi, la Cisnădie, s-au jucat meciurile pentru clasament în cadrul turneului final de handbal junioare 2. LPS Brăila a întâlnit în meciul pentru locurile 7-8 pe CSS 2 Baia Mare.

După un sezon epuizant, fetele de la Brăila au încheiat turneul final așa cum l-au început, cu o nouă evoluție sub așteptări și sub valoarea de care au dat dovadă pe parcursul primelor faze ale competiției. Ele au pierdut meciul cu maramureșencele, scor 20-26 (8-17) și au terminat campionatul pe locul 8.

Băimărencele au marcat primul gol în minutul 1. După o suită de erori în ofensivă de ambele părți, în minutul 4 Laura Surdu a marcat pentru 1-1 cu o aruncare din întoarcere. Tot Laura Surdu a marcat și pentru 2-2 în minutul 5, după care maramureșencele au marcat de cinci ori la rând și s-au distanțat la 7-2. De la 9-3 în minutul 11, fetele de la Brăila au revenit după trei goluri legate, 9-6 în minutul 15. Diferența s-a mărit rapid la 16-7 în minutul 26, iar până la pauză ambele echipe au mai marcat câte un gol.

Repriza a doua a început cu un gol marcat de Cristina Surdu în minutul 31, dar fetele de la Brăila n-au reușit decât să mențină diferența de pe tabelă între 6 și 8 goluri. Maramureșencele au mai avut în câteva rânduri 9 goluri avans, fără a forța prea mult. În minutul 54 tabela arăta 25-16 în favoarea echipei din Baia Mare. La intrarea în ultimul minut de joc fetele de la Brăila reduseseră handicapul la cinci goluri și aveau atacul. Popescu a scăpat mingea la centrul terenului și Baia Mare a marcat ultimul gol al meciului, 26-20.

Pentru LPS Brăila au marcat: Laura Surdu -6 goluri, Cristina Surdu -6, Adelina Iordache -4, Anca Popescu -1, Mădălina Mănăilă -1, Cristina Neagu -1, Ana Maria Cazan -1,