Mihai Tudose pentru europarlamentare - ProRomania
Silviu Mares 28 mai 2018

Cuza Sport Brăila a obținut marți seară al doilea succes în cadrul turneului final de promovare al Ligii 1 la baschet masculin, turneu organizat în perioada 27-29 mai la Brăila. Echipa pregătită de Cătălin Ștefănescu și Mircea Totolici a învins cu 103-92 (24-30, 31-13, 25-9, 23-30) pe CN Aurel Vlaicu București, echipă care a scos practic din lupta pentru promovare echipa din Brăila, la turneul final de anul trecut. La meci au asistat și componenții echipei Dacia Unirea Brăila, alături de conducerea clubului și staff-ul tehnic, dar și de membrii Asociației Suporterilor, care au venit să-i susțină pe ”Pirații” de la Cuza Sport în tentativa de a termina pe locul 1 sezonul 2017-2018 din Liga 1 la baschet masculin.

Nici de la acest meci, la care au fost prezenți în tribune circa 1000 de spetatori, nu au lipsit surprizele pentru spetatori și majoretele.

Marți seara, în Sala Polivalentă Danubius din Brăila, de la ora 20.00, Cuza Sport Brăila va întâlni pe Știința București într-o adevărată finală a Ligii 1, în care echipa învingătoare va câștigat locul 1 la finalul acestui sezon competițional. În primul meci de marți, 29 mai, CN Aurel Vlaicu și Athletic Constanța vor juca meciul care va stabili echipa clasată pe locul 3.

Mack a marcat primul coș al meciului pentru bucureșteni, dar Brăila a replicat imediat cu un coș de 3 puncte marcat de Damian. După 3 minute de joc Cuza Sport a reușit să se distanțeze la 4 puncte, scor 9-5, iar în minutul 5 își mărise avansul la 5 puncte, scor 12-7. După ce Borșa a marcat pentru 14-9, a urmat o perioadă în care bucureștenii au preluat inițiativa și au trecut la conducere, având și un avans de 5 puncte, scor 14-19. Cu două minute și 46 de secunde înaintea terminării primului sfert CN Aurel Vlaicu s-a desprins la 6 puncte, scor 15-21. Damian a tăiat elanul oaspeților cu un nou coș de trei puncte, iar când mai erau 36 de secunde din primul sfert Cuza Sport a revenit la conducere după un coș marcat de Keyes, scor 24-23. Ultimele secunde ale acestui sfert au aparținut iar bucureștenilor care au terminat primele 10 minute ale meciului în avantaj, scor 24-30.

În sfertul al doilea tot bucureștenii au marcat primii, și tot Mack a fost cel care a marcat pentru 24-32. Andrieș a ripostat cu un coș de 3 puncte și a băgat Brăila în joc. A. Jackson a marcat și el de la 3 puncte, scor 29-35, pentru ca apoi Brăila să revină la conducere, după aproape 4 minute din al doilea sfert, scor 36-35. La jumătatea celui de-al doilea sfert Cuza Sport avea pentru prima dată 8 puncte avans, scor 44-36, iar după un minut în care nici o echipă nu a mai marcat vreun punct Engi a dus Brăila la 10 puncte avans. Cu 3 secunde înainte de pauza mare Damian a marcat două puncte și Brăila a intrat la vestiare cu un avans de 12 puncte, scor 55-43.

După pauza mare Cuza Sport Brăila a marcat primele 4 puncte prin Engi și Căpușan, apoi Andrieș a marcat una din cele două libere de care a beneficiat și după un minut și jumătate din sfertl al treilea diferența se mărise la 17 puncte, 60-43. În minutul 3 și 47 de secunde al acestui sfert Cuza Sport și-a mărit avansul la 18 puncte, scor 65-47. La jumătatea acestui sfert echipa din Brăila își mărise avansul la 20 de puncte, după un coș marcat de Engi, scor 70-50, iar când mai erau 14 secunde Ioan Borșa a dus Brăila la 21 de puncte avans, scor 80-59, dar G. Vlad a marcat ultimele puncte ale sfertului, cu o reușită de 3 puncte, scor 80-62.

După un minut și 20 de secunde din ultimul sfert CN Aurel Vlaicu reușise să reducă handicapul la 12 puncte, 82-70, apoi s-au apropiat la 10 puncte, scor 84-74. Cu 10 secunde dincolo de jumătatea ultimului sfert bucureștenii au redus distanța la 9 puncte, scor 89-80, iar cu 3 minute înainte de final diferența rămăsese doar de 8 puncte, scor 93-85. Gluma s-a îngroșat cu 100 de secunde înaintea finalului de mei, când oaspeții s-au apropiat la cinci puncte, scor 95-90. Brăilenii s-au trezit pe final și s-au impus fără prea mari emoții la 11 puncte diferență, scor 103-92.

Pentru Cuza Sport Brăila au marcat: DeAllen Jackson -24 puncte, Alin Andrieș -19 (2x3puncte), Joshua Keyes -18, David Engi -17 (3x3p), Andrei Damian -12 (3x3p), Ioan Borșa -9, Andrei Căpușan -4. Au mai jucat: Radu Avramescu, Florin Voiculeț și Șerban Bălan Halici.

Pentru CN Aurel Vlaicu București au marcat: G. Vlad -24 puncte, Mack -23, A. Jackson -22, Șerbănescu -13, Mingote -4, Ciucă -4, Moș -2.

În celălalt meci al zilei Știința București a câștigat cu 72-63 meciul cu Athletic Constanța.