Silviu Mares 16 februarie 2019

Miercuri, 13 februarie, echipa de handbal junioare I de la LPS Brăila a jucat pe teren propriu cu CSS 1 Constanța, în etapa a III-a din grupa Valoare 1. Fetele pregătite de Cristian Preda și Eugen Jelesneac s-au impus 22-15 (10-6).

Echipa din Constanța a condus doar în primele minute ale meciului cu 0-1 și 1-2. Din minutul 6 LPS Brăila a preluat inițiativa și a marcat de patru ori fără să primească gol, iar în minutul 13 conducea cu 5-2. Oaspetele au marcat apoi două goluri legate, dar în minutul 20 Laura Surdu a marcat pentru 8-4. În minutul 27 LPS Brăila s-a distanțat la 5 goluri, scor 10-5, dar în ultimul minut al primei reprize Constanța a marcat pentru 10-6 și acesta a fost scoru primelor 30 de minute ale meciului.

Primele două goluri din repriza secundă au fost marcate de LPS Brăila prin Iulia Sava și Alexandra Oprea. În minutul 48 avansul echipei brăilene s-a majorat la 8 goluri, scor 18-10, iar până la final diferența s-a menținut între 6-8 goluri în favoarea fetelor pregătite de Preda și Jelesneac.

Pentru LPS Brăila au marcat: Laura Surdu -5 goluri, Alexandra Vrabie -4, Iulia Sava -4, Mirabela Coteț -2, Alexandra Oprea -2, Anca Chirică -2, Nicoleta Popa -2 și Diana Gașpar -1. Au mai jucat: Alexandra Perianu și Ana Micu – portari, Adelina Iordache și Anna Stan.

Pentru CSS 1 Constanța Claudia Costache a marcat 6 goluri, Claudia Licurici -4, Bianca Bostan -3, Maria Săuca -1 și Georgiana Negoiță -1.

După 3 etape LPS Brăila este lider cu maxim de puncte. Sâmbătă, 16 februarie, de la ora 12.00, LPS Brăila va juca în deplasare la LPS Iași.