Silviu Mares 28 decembrie 2017

Joi seara, în etapa a doua a Cupei Dunărea la handbal feminin, competiție organizată de HC Dunărea Brăila, s-au disputat meciurile AHCM Slobozia – CSU Danubius Galați și HC Dunărea Brăila – Rapid Usl Metrou București.

În primul meci AHCM Slobozia a câștigat cu 25-24 (14-14) și are două victorii după primele două etape. Pentru echipa lui Covaciu au marcat: A. Ivan -6, Enescu -5, Burlacenko -4, Toma -3, Chernova -2, Băduleanu -2, Dascalete -1, Georgescu -1, Sava -1. Pentru gălățence au marcat: Taivan -7, Jovanovska -6, Bokaric -3, Selever -2, Safta -2, Sheiko -2, Toma -1, Livrinikj -1.

În ultimul meci al zilei de joi HC Dunărea Brăila s-a impus cu 37-26 (20-12) în fața celor de la Rapid. Meciul a fost echilibrat doar în primele 8 minute, când brăilencele au condus doar la 1-2 goluri. De la scorul de 5-4, diferența s-a mărit la 4 goluri în minutul 11, scor 8-4. În minutul 17 diferența s-a mărit la 7 goluri, scor 12-5. În minutul 24 Oana Cîrstea și-a dus echipa prima dată la 8 goluri avans, scor 17-9, fiferența menținându-se și la finalul primelor 30 de minute de joc când scorul a fost 20-12.

După un început de repriză fără goluri în primele 4 minute, HC Dunărea a marcat de două ori prin Gheorghe și Vătu și diferența s-a majorat la 10 goluri. În minutul 43 avansul echipei pregătite de Florentin Pera s-a mărit la 13 goluri, scor 28-15, diferență care s-a mai înregistrat o dată, în minutul 49 la scorul de 32-19. Finalul de meci a găsit o echipă a Brăilei cu Ciuclaru, Corban, Epureanu, Ichim și Coteț pe teren, dar rapidistele n-au reușit să reducă pre mult din handicap, iar ultimele două goluri ale partidei au fost marcate de Ștefania Epureanu care a stabilit rezultatul final la 37-26 pentru HC Dunărea.

Golurile echipei brăilene au fost marcate de: Oana Cîrstea -5, Dziana Ilyna -5, Diana Munteanu -4, Iryna Shutska -4, Alina Vătu -4, Ana Maria Berescu -3, Daniela Corban -3, Cristina Gheorghe -2, Iasmina Ichim -2, Ștefania Epureanu -2, Anca Ciuclaru -1, Mirabela Coteț -1, Marija Shteriova -1. Au mai jucat: Elena Voicu, Adriana Medvedova-portari și Cătălina Preda.

Pentru Rapid au marcat: Bucă -5, Trăilă -3, Bordălău -2, Niculae -2, Chirigiu -3, Doica -2, A. Gheorghe -2, Brătulescu -2, Trifan -1, Carabulea -1, Cozma -3.

Vineri, 29 decembrie, de la ora 11.00 se vor întâlni Rapid București și Danubius Galați, iar de la ora 13.00 se va juca finala competiției între HC Dunărea Brăila și AHCM Slobozia.