Silviu Mares 15 mai 2018

Cu doar 14 jucătoare pe foaia de joc, lipsite de aportul celor mai bune marcatoare și cu Shteriova ”mână moartă”, HC Dunărea Brăila nu a reușit să țină ritmul cu campioana României și medaliata cu bronz în Liga Campionilor, CSM București. Campioanele s-au impus cu 34-22 (18-10) după un joc controlat de la cap la coadă. Diferența putea fi și mai mare, dar Medvedova a reușit să aibă 12 intervenții reușite.

Bucureștencele au început meciul în forță și înminutul 6 conduceau cu 4-0. Brăila a marcat primul gol abia în minutul 8, când Cristina Gheorghe a marcat din aruncare de la 7 metri. La jumătatea primei reprize Brăila s-a apropiat la două goluri, scor 8-6 și au ratat șansa de a se apropia la un gol, dar Berescu nu a reușit să o învingă pe Iordache. Diferența de două goluri s-a înregistrat ultima dată în minutul 17, când Shutska a marcat pentru 9-7.

A urmat o serie de 5 reușite consecutive ale gazdelor care s-au distanțat la 7 goluri în minutul 23, scor 14-7. Shutska și Berescu au au redus handicapul la 5 goluri, dar pe finalul meciului CSM București s-a distanțat la 8 goluri, scor 18-10 după 30 de minute de joc.

În repriza a doua, după ce Gullden a aruncat în bară de la 7 metri, Hagman a înscris pentru 19-10. În minutul 38 HC Dunărea a redus handicapul la 6 goluri, scor 20-14, dar în minutul 43 CSM București s-a distanțat prima dată la 10 goluri, scor 25-15, după o reușită ”marca” Bazaliu.

La jumătatea reprizei a doua CSM București avea 11 goluri avans, scor 27-16, în minutul 47. HC Dunărea Brăila a marcat apoi de trei ori la rând prin Gheorghe, Craiu și Axinte, dar au cedat din nou ritmul și gazdele au înscris de 4 ori la rând și în minutul 53 s-au distanțat prima dată la 12 goluri, scor 31-19. Brăilencele au reușit să înscrie următorul gol abia în minutul 56, prin Corban, iar cu jumătate de minut înaintea finalului de meci Bazaliu și-a dus echipa la 13 goluri avans. În ultimele secunde ale meciului HC Dunărea a mai marcat o dată prin Iasmina Ichim, de la 7 metri, stabilind astfel scorul final, CSM București – HC Dunărea Brăila 34-22 (18-10).

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Cristina Gheorghe – 6 goluri (4 de la 7 m), Iryna Shutska Burtea -5, Ana Maria Berescu -2, Ștefania Epureanu -2, Iasmina Ichim -2 (2 de la 7 m), Diana Axinte -2, Daniela Corban -1, Cătălina Preda -1 și Florentina Craiu -1. Au mai jucat: Adriana Medvedova și Bianca Aron – portari, Marija Shteriova, Diana Munteanu, Anca Ciuclaru.

Pentru CSM București au marcat: Bianca Bazaliu -7 goluri, Udriștoiu -5, Curea -4, Frafjord -4, Gullden -3 (3 de la 7 m), Jorgensen -2, Ayglon -2, Manea -2, Hagman -2, Kurtovic -1.

În ultima etapă din Liga Florilor, sezonul 2017-2018, HC Dunărea va întâlni pe teren propriu pe SCM Craiova, sâmbătă, 19 mai, de la ora 16.00.