Silviu Mares 13 ianuarie 2019

Astăzi la prânz, echipa de Divizia A HC Dunărea Brăila a întâlnit în Sala Polivalentă ”Danubius” pe CSU Neptun Constanța, în etapa a XI-a. Tinerele jucătoare de la echipa pregătită de Cristian Preda și Eugen Jelesneac nu au reușit să se trezească din vacanță și au pierdut la șapte goluri diferență, 28-35 (15-17).

Brăilencele au început bine meciul și au condus cu 2-0 prin golurile marcate de Ichim și Gașpar. după ce Nicoleta Popa a marcat pentru 3-1 în minutul 4, constănțencele au marcat de 4 ori la rând și au preluat conducerea pe tabela de marcaj, scor 3-5 în minutul 8. În minutul 13 CSU Neptun și-a majorat avansul la 4 goluri, scor 5-9. Pe finalul primei reprize fetele d la Brăila s-au apropiat de două ori la un singur gol, 14-15 și 15-16, dar scorul pauzei a fost 15-17.

Repriza secundă a început fără goluri în primele două minute, pentru ca apoi Diana Gașpar să înscrie pentru 16-17. A fost ultima dată când Brăila a fost la doar un gol în spatele Constanței. În minutul 45 avantajul oaspetelor s-a mărit prima dată la șase goluri, scor 20-26. Cu 10 minute înaintea finalului echipa brăileană a reușit să revină la 3 goluri, dar nu au putut mai mult și în ultimele minute ale jocului CSU s-a distanțat la șapte goluri. Rezultatul final a fost 28-25 cu un ultim gol al echipei din Constanța, marcat de brăileanca Gabriela Moldoveanu, cea mai bună jucătoare de pe teren în acest meci.

Pentru HC Dunărea II Brăila au marcat: Iasmina Ichim -6 goluri, Diana Gașpar – 6, Nicoleta Popa -5, Alexandra Gabriela Vrabie -4, Ștefania Epureanu -3, Iulia Sava -2, Mirabela Coteț -1, Delia Luca -1.

Pentru CSU Neptun Constanța au marcat: Gabriela Moldoveanu -9 goluri, Isabela Pintilie -7, Bianca Căldare -7, Ana Oprică -5, Diana Mada -3, Andreea Ciucanu -3 și Mihaela Stănciulescu -1.

În etapa următoare, joi, 17 ianuarie, de la ora 14.00, HC Dunărea II va juca în deplasare la CS Știința Bacău, în derby-ul ultimelor două clasate.