Silviu Mares 28 decembrie 2017
HC Dunarea joaca astazi cu HCM Rm. Valcea, in semifinalele Cupei Romaniei

Joi de la ora 10.00, în Sala polivalentă Danubius din Brăila s-au jucat meciurile din prima etapă a Cupei Dunărea la handbal feminin. LA HC Dunărea, pe lângă Diana Axinte, accidentată, nu a jucat nici Gabriella Szucs care este însărcinată și nu va mai juca în perioada următoare pentru echipa brăileană.

În primul meci al turneului s-au întâlnit Rapid Usl Metrou București și AHCM Slobozia. Echipa din Slobozia, pregătită de Gheorghe Covaciu, s-a impus cu 28-25 (15-12). Rapid a condus cu 6-4 la începutul meciului, apoi în minutul 19 Slobozia s-a desprins la trei goluri, 10-7 și a păstrat diferența până la pauză. În repriza a doua, în minutul 43, rapidistele au egalat la 18, dar după 19-19 echipa din Slobozia a condus în permanență, având cu 6 minute înaintea finalului 5 goluri avantaj, scor 28-23.

Pentru învingătoare au marcat: Burlacenko -8 goluri, Ivan -6, Enescu -5, Georgescu -3, Toma -3, Marchidanu -1, Chernova -1 și Băduleanu -1.

Pentru echipa antrenată de Vasile Mărculescu au marcat: Cruceanu -5 goluri, Bucă -4, Trifan -4, Dache -2, Trăilă -2, Cozma -2, Carabulea -1, Bazon -1, Brătulescu -1, A. Gheorghe -1 și Doica -1.

În al doilea meci al zilei HC Dunărea Brăila a întâlnit pe CSU Danubius Galați. Ehipa lui Florentin Pera a marcat primele 3 goluri ale meciului, gălățencele înscriind primul gol abia în minutul 6. De la 7-5 în minutul 10 Brăila a marcat 4 goluri la rând și în minutul 13 scorul era 11-5. În minutul 17 Danubius s-a apropiat la 3 goluri, scor 11-8. A urmat o nouă perioadă bună a fetelor de la Brăila care în minutul 26 s-a distanțat prima dată la 9 goluri, scor 17-8. Cu un minut înainte de pauză Cătălina Preda a marcat pentru 20-10, cea mai mare diferență de scor din acest meci. Scorul pauzei a fost 20-11, cu un ultim gol marcat de Nicoleta Safta.

În repriza a doua gălățencele au reușit să reducă handicapul la 6 goluri, scor 22-16 în minutul 42. Shteriova, Ilyna, din nou Shteriova și apoi Epureanu au refăcut diferența de 10 goluri în minutul 47, scor 26-16. Pe final de meci Pera a trimis pe teren și junioarele de la LPS Brăila care se antrenează cu echipa mare, iar Ichim, Coteț, Epureanu sau Corban nu s-au lăsat mai prejos și au menținut un avans consistent, reușind să termine partida cu un avantaj de 8 goluri, scor 30-22 (20-11).

Pentru HC Dunărea au marcat: Ilyna -5, Shteriova -5, Cîrstea -4, Vătu -4, Berescu -2, Preda -2, Munteanu -2, Epureanu -2, Shutska -1, C. Gheorghe -1, D. Corban -1, Mirabela Coteț -1. Au mai jucat: Voicu, Stan și Mevedova- portari, Iasmina Ichim, Ciuclaru, Nan.

Pentru Danubius Galați au marcat: Alla Sheiko -8, Safta -5, Gogu -2, Selever -3, Clisu -1, Taivan -1, Artean -1, Jovanovska -1 și Livriniky -1.

Joi după amiază se vor disputa ale două jocuri. De la ora 18.00 Slobozia va juca cu Galați, iar de la ora 20.00 HC Dunărea va întâlni pe Rapid București.