Mihai Tudose pentru europarlamentare - ProRomania
Silviu Mares 6 martie 2019

La ediția a XXVIII-a a Campionatului Național de Karate Tradițional Fudokan pentru Copii – zona Moldova, care s-a desfășurat în perioada 1-3 martie 2019 în Vaslui, au participat trei dintre sportivii antrenați de sensei Cornel Mușat 5 DAN și s-au calificat pentru faza finală a campionatului care se va desfășura la Iași în luna aprilie.

Chiar dacă sunt antrenați de puțin timp de către multiplul campion mondial și european, sensei Cornel Mușat, cei trei karateka brăileni, legitimați la Clubul Sportiv Olimpia București, s-au clasat pe locuri fruntașe și au obținut calificarea în finale.

La copii 4, Luiza-Maria Stan, de 6 ani, a obținut locul 2 la kumite și locul 3 la kata individual. La copii 2, Radu-Ioan Stoian, de 10 ani, s-a clasat pe locul 1 la kata individual și pe locul 3 la kumite. La copii 1, Maria Zainea, de 12 ani, s-a clasat pe locul 5 la kata individual.

Sunt mândru să antrenez astfel de copii care, pe lângă rezultatele foarte bune la concursurile sportive, au rezultate foarte bune la școală și la olimpiadele școlare la care participă. Trebuie să atragem copii pe calea sportului. Mens sana in corpore sano!” ne-a declarat sensei Cornel Mușat.

La ediția de la Vaslui au participat 18 cluburi din jumătatea de est a țării, cu peste 250 de copii.