Silviu Mares 11 iulie 2018

În perioada 10-15 iulie 2018, la Tampere, în Finlanda, sunt sunt programate Campionatele Mondiale rezervate juniorilor 1 (U20), la care participă și doi atleți de la LPS Brăila. Iulia Nicoleta Banaga și Alexandru Iconaru aleargă pentru România în probele de 400 metri garduri, respectiv 110 metri garduri.

Miercuri după amiază s-au desfășurat seriile preliminare în proba de 400 metri garduri fete, în care Iulia Banaga a alergat în seria a 3-a, pe culoarul 7 și a terminat cursa pe locul 4 cu timpul de 59.10 secunde, calificându-se în semifinalele probei. Rezultatul obținut de atleta pregătită de profesorul Daniel Nicolae Iorga este cel mai bun timp realizat de aceasta în sezonul 2018.

Joi seara Iulia Banaga va alerga în prima serie semifinală de pe culoarul 1 și se va lupta pentru accederea în finala probei de 400 metri garduri.

Astăzi dimineață Alexandru Iconaru a alergat în seria 2 a probei de 110 metri garduri. Sportivul pregătit de profesorul Fănel Ionescu s-a clasat pe locul 6 în serie, cu timpul de 14.12 secunde și a ratat calificarea în semifinalele probei. Cel mai bun timp al său a fost 13.61 secunde, realizat pe 30 iunie la Pitești, rezultat cu care ar fi obținut o calificare în semifinale.