Silviu Mares 10 iunie 2019

Un adevărat spectacol atletic a avut loc pe „Cluj Arena” în zilele de 7 și 8 iunie, în cadrul Campionatelor Internaționale ale României, competiție ajunsă la cea de-a 64-a ediție. La această competiție a participat și sportiva brăileancă, Iulia Nicoleta Banaga, dar care acum concurează doar pentru CSM Onești.

Eleva profesorului Daniel Nicolae Iorga a câștigat trei medalii, dintre care una de aur și două de argint. Totodată, în proba de 200 metri plat Iulia Banaga s-a clasat pe locul 9 cu timpul de 25.41 secunde, dar asta nu este specialitatea ei.

La 100 metri garduri, Iulia Banaga s-a clasat pe locul 2, după turcoaica Sevval Ayaz, cu timpul de 14.02 secunde. Cea de-a doua medalie de argint a fost câștigată la 400 metri garduri, probă pe care a alergat-o în 60.05 secunde, fiind întrecută de Sanda Belgyan de la CSU Cluj Napoca.

Iulia Banaga a alergat în schimbul 3 al ștafetei de 4×100 metri de la CSM Onești cu care a câștigat medalia de aur.

Timpii realizați în probele de 100 metri garduri și 400 metri garduri i-au asigurat Iuliei Nicoleta Banaga a obținut baremurile de calificare la campionatul european