Silviu Mares 8 decembrie 2018

Cuza Sport Brăila, cu o echipă formată numai din juniori din propria pepinieră, a pierdut și meciul de duminică la prânz cu CSM Mediaș, contând pentru etapa a VII-a din grupa B a Ligii Naționale de baschet masculin. Medieșenii au câștigat acest al doilea meci la 81 puncte diferență, scor 127-46 (32 – 12, 33 – 6, 32 – 9, 30 – 19) .

Gazdele au condus de la cap la coadă meciul cu juniorii de la Brăila. La jumătatea primului sfert gazdele aveau 10 puncte avans, scor 16-6. Pe finalul primelor 10 minute gazdele s-au desprins la 24 de puncte, dar Bejan și Bogatu au redus din handicap și diferența la finalul primului sfert a fost de 20 de puncte, scor 32-12.

La jumătatea sfertului al doilea avansul gazdelor s-a mărit la 32 de puncte, scor 46-14. La pauza mare s-a intrat la scorul de 65-18 pentru CS Municipal Mediaș.

În primele trei minute din sfertul al treilea gazdele s-au distanțat la 56 de puncte, iar la jumătatea acestuia Mediaș conducea cu 81-22. După 30 de minute din acest joc gazdele s-au distanțat la 70 de puncte, scor 97-27

În debutul sfertului al patrulea gazdele au marcat un coș de trei puncte și au ajuns la 100 de puncte marcate în această partidă. Aceștia au ajuns să conducă la 81 de puncte în minutul 32 al meciului, după care meciul s-a echilibrat, gazdele introducând pe teren jucătorii care au evoluat mai puțin.

Pentru Cuza Sport Brăila au marcat: Florin Voiculeț – 14 puncte, Alexandru Marin -12, Cristian Surdu -5 (un coș de 3 puncte), David Bejan -5, Alexandru Koler -4, Andrei Bogatu -2, Vlad Popescu -2, Vlad Beliciu -2. A mai jucat Flavius Munteanu.

Următoarele meciuri pentru Cuza Sport Brăila sunt programate sâmbătă, 15 decembrie, de la ora 17.00, cu CSO Voluntari și duminică, 16 decembrie, de la ora 17.00, cu CSM Mediaș. Ambele meciuri se vor juca în Sala Polivalentă Danubius din Brăila.