Silviu Mares 19 decembrie 2017

In perioada 02.11.2017 – 18.12.2017 a avut loc faza judeteana a O.N.S.S. la fotbal baieti – nivel liceal. La startul competitiei au fost prezente 16 echipe care au fost impartite in patru grupe. Competitia a fost castigata de echipa Liceului teoretic Nicolae Iorga.

Grupa A si-a desfasurat meciurile pe terenul sintetic de la Liceul Grigore Moisil și a avut în componenta echipele:

  1. LICEUL PEDAGOGIC „D. P. PERPESSICIUS”
  2. LICEUL TEHNOLOGIC „N. ONCESCU”, IANCA
  3. LICEUL TEHNOLOGIC „GRIGORE MOISIL”
  4. LICEUL TEHNOLOGIC „GH. K. CONSTANTINESCU”

Rezultatele inregistrate in Grupa A:

ETAPA I – 02.11.2017

NR.CRT. MECI ORA SCOR
1. LICEUL PEDAGOGIC – GH.K.CONSTANTINESCU 14.15 8-1
2. N.ONCESCU – MOISIL 15.15 0-3

ETAPA a II – a – 09.11.2017

NR.CRT. MECI ORA SCOR
3. MOISIL – LICEUL PEDAGOGIC 14.15 2-7
4. N.ONCESCU – GH.K.CONSTANTINESCU 15.15 0-3

ETAPA a III – a – 16.11.2017

NR.CRT. MECI ORA SCOR
5. GH.K.CONSTANTINESCU – MOISIL 14.15 7-3
6. LICEUL PEDAGOGIC – N.ONCESCU 15.15 3-0

Clasamentul final al grupei A:

NR.

CRT.

ECHIPA J V E I GM GP P
1. LICEUL PEDAGOGIC 3 3 0 0 18 3 9
2. MOISIL 3 2 0 1 12 10 6
3. CONSTANTINESCU 3 1 0 2 7 15 3
4. N.ONCESCU 3 0 0 3 0 9 0

In grupa B, care si-a jucat meciurile pe terenul sintetic de la Liceul teoretic Panait Cerna, s-au intalnit echipele:

1.COLEGIUL NATIONAL „NICOLAE BALCESCU”

2.LICEUL TEHNOLOGIC „A. SALIGNY”,

3.COLEGIUL ECONOMIC „ION GHICA”

4.LICEUL TEORETIC „PANAIT CERNA”

Rezultatele inregistrate in meciurile din Grupa B:

ETAPA I – 02.11.2017

NR.CRT. MECI ORA SCOR
1. C.N.N.B. – P.CERNA 14.15 2-5
2. A.SALIGNY – ION GHICA 15.15 5-2

ETAPA a II – a – 09.11.2017

NR.CRT. MECI ORA SCOR
3. P.CERNA – ION GHICA 14.15 4-5
4. CNNB –  A.SALIGNY 15.15 7-4

ETAPA a III – a – 16.11.2017

NR.CRT. MECI ORA SCOR
5. A.SALIGNY – P.CERNA 14.15 1-5
6. ION GHICA – CNNB 15.15 8-3

Clasamentul final al Grupei C:

NR.

CRT.

ECHIPA J V E I GM GP P
1. I.GHICA 3 2 0 1 15 12 6
2. P.CERNA 3 2 0 1 14 7 6
3. C.N.N.B. 3 1 0 2 12 17 3
4. A.SALIGNY 3 1 0 2 10 14 3

Meciurile din Grupa C s-au desfasurat pe terenul sintetic de la Colegiul Tehnic C. D. Nenitescu. Din aceasta grupa au facut parte echipele:

1.COLEGIUL TEHNIC „EDMOND NICOLAU”

2.COLEGIUL TEHNIC „C. D. NENITESCU”

3.LICEUL TEHNOLOGIC „C. ANGELESCU”, IANCA

4.LICEUL TEORETIC ”NICOLAE IORGA”

Rezultatele inregistrate in Grupa C:

ETAPA I – 02.11.2017

NR.CRT. MECI ORA SCOR
1. ED.NICOLAU – N.IORGA 14.15 3-4
2. C.D.NENITESCU – C.ANGELESCU 15.15 3-8

ETAPA a II – a – 09.11.2017

NR.CRT. MECI ORA SCOR
3. ED.NICOLAU – C.D.NENITESCU 14.15 1-6
4. N.IORGA – IANCA 15.15 4-3

ETAPA a III – a – 16.11.2017

NR.CRT. MECI ORA SCOR
5. C.D.NENITESCU – N.IORGA 14.15 2-5
6. C.ANGELESCU – ED.NICOLAU 15.15 4-1

 

Clasamentul final al Grupei C a fost:

NR.

CRT.

ECHIPA J V E I GM GP P
1. N. IORGA 3 3 0 0 13 8 9
2. C.ANGELESCU 3 2 0 1 15 8 6
3. C.D.NENITESCU 3 1 0 2 11 14 3
4. ED. NICOLAU 3 0 0 3 5 14 0

Meciurile din Grupa D s-au jucat pe terenul sintetic de la Colegiul National Ana Aslan si a avut la start urmatoarele echipe:

  1. LICEUL „GEORGE VALSAN„ FAUREI
  2. LICEUL TEHNOLOGIC „NICOLAE TITULESCU”  INSURATEI
  3. COLEGIUL NATIONAL „ANA ASLAN”
  4. LICEUL TEHNOLOGIC „MATEI BASARAB” MAXINENI

Rezultatele inregistrate in Grupa D:

ETAPA I – 02.11.2017

NR.CRT. MECI ORA SCOR
1. FAUREI – MAXINENI 14.15 11-0
2. INSURATEI – ANA ASLAN 15.15 7-4

 

ETAPA a II – a – 09.11.2017

NR.CRT. MECI ORA SCOR
3. MAXINENI – ANA ASLAN 14.15 2-10
4. FAUREI – INSURATEI 15.15 5-5

ETAPA a III – a – 16.11.2017

NR.CRT. MECI ORA SCOR
5. INSURATEI – MAXINENI 14.15 13-1
6. ANA ASLAN – FAUREI 15.15 1-10

 

Clasament final in Grupa D:

NR.

CRT.

ECHIPA J V E I GM GP P
1. FAUREI 3 2 1 0 26 6 7
2. INSURATEI 3 2 1 0 25 10 7
3. ANA ASLAN 3 1 0 2 15 19 3
4. MAXINENI 3 0 0 3 3 34 0

Castigatoarele celor patru grupe s-au intalnit in cadrul turneului final, care s-a desfasurat pe terenul sintetic de la Liceul Panait Cerna.  Ehipele participante la turneul final au fost:

 

  1. LICEUL PEDAGOGIC “D. P. PERPESSICIUS” BRAILA – PROF. GRIGORE BOGDAN
  2. LICEUL TEORETIC “N. IORGA” BRAILA – PROF. URSE LUCIAN
  3. LICEUL TEORETIC ”G. VALSAN” FAUREI – PROF. FLITER CRISTI
  4. COLEGIUL ECONOMIC “I. GHICA” BRAILA – PROF. CHIRU ARGENTINA

Rezultatele inregistrate in cele trei etape ale turneului final:

ETAPA I – 23.11.2017

NR.CRT. MECI ORA SCOR
1. LICEUL PEDAGOGIC – COLEGIUL ECONOMIC 14.15 6-5
2. L.T.”N.IORGA” – L.T.”G.VALSAN” 15.15 4-1

ETAPA a II-a  – 07.12.2017

NR.CRT. MECI ORA SCOR
3. COLEGIUL ECONOMIC – L.T.”G.VALSAN” 14.15 4-4
4. LICEUL PEDAGOGIC – L.T.”N.IORGA” 15.15 3-6

ETAPA a III-a  – 14.12.2017

NR.CRT. MECI ORA SCOR
5. L.T.”N.IORGA” – COLEGIUL ECONOMIC 14.15 2-5
6. L.T.”G.VALSAN” – LICEUL PEDAGOGIC 15.15 9-3

În urma rezultatelor inregistrate la turneul final, castigatoare a fost echipa Liceului Nicolae Iorga, clasata pe locul 1 cu 6 puncte si golaveraj 12-9, urmata de echipele de la Liceul G. Valsan si Colegiul economic Ion Ghica, cu cate 4 puncte, iar pe locul 4 s-a clasat echipa Liceului D. P. Perpesicius cu 3 puncte.

Echipa Liceului Nicolae Iorga a avut urmatoarea componenta: Cantor Eugen, Niculai Dragos, Orzan Marian, Ehor Ciprian, Turcu Adelin, Gusar Alexandru, Mihai Aurelian, Giuglea Georgian, Leca Marian, Moise Madalin. Profesori: Lucian Urse si Catalin Radu.

Premierea a fost facuta de catre domnul inspector Marian Gabriel Babes, fiecare echipa primind din partea ISJ Braila si DJTS Braila diplome, cupe, medalii.

Turneul final s-a ridicat la inaltimea asteptarilor, multi dintre elevii participanti putand face fata lejer la echipele brailene din liga a doua si a treia. Aici ii amintesc pe Eugen Cantor de la Liceul Teoretic „N. Iorga”, David Riga de la Colegiul Economic „Ion Ghica”, Marius Ion de la Liceul Pedagogic „D. P. Perpessicius’, si Cosmin Ion de la Liceul Teoretic „G.Valsan” care deja este jucator in Liga a 3-a” a declarat responsabilul de turneu, profesor Bogdan Mircea Grigore de la Liceul Pedagogic

Competitia a fost organizata de Inspectoratul Scolar Judetean-Braila (Inspector Scolar General Adjunct – Gheorghita Dan – Mihai, Inspector de specialitate-Babes Marian Gabriel) in colaborare cu Serviciul Public de Asistenta Medicala si Administrare a Creselor (director – Ec. Talib Metanet), A.J.F. Braila (presedinte Vargatu Laurentiu, Ianos Mihai si Grozea Teodor), D.J.T.S Braila (Director Hagiu Nicusor, Iuga Paunita, Andronache Corina). Responsabil al competitiei- Olimpiada Nationala a Sportului Scolar – fotbal baieti – nivel liceal a fost profesor Bogdan Mircea Grigore, directorul adjunct al Liceului pedagogic D. P. Perpessicius.

Această prezentare necesită JavaScript.

Comentarii