Silviu Mares 13 mai 2019

Duminică la prânz, în Sala de jocuri a LPS Brăila s-a desfășurat derby-ul Grupei valoare 1 la handbal junioare 2, între LPS Brăila și CSM Galați. După înfrângerea din tur, fetele pregătite de Ion Bucovală și Nicoleta Vlad își doreau o revanță care să le aducă și urcarea pe primul loc în clasament.

Meciul a fost unul strâns în care ambele echipe s-au aflat la conducere. Gălățencele au deschis scorul, apoi Brăila a avut 2-1. A fost rândul gălățencelor să înscrie două goluri consecutive, dar în minutul 17 LPS Brăila s-a detașat prima dată la două goluri, scor 6-4, după un gol marcat de Laura Surdu. Fetele de la Brăila au condus cu 1-2 goluri ăână în minutul 29 când oaspetele au egalat la 10. Laura Surdu a marcat ultimul gol al primei reprize și LPS Brăila a intrat la pauză în avantaj de un gol, scor 11-10.

În repriza a doua fetele de la Galați au marcat primele două goluri și au trecut din nou la conducere. LPS Brăila a marcat primul gol din repriza a doua abia în minutul 37, dar asta a declanșat furia și până în minutul 51 n-au mai primit gol și s-au distanțat la patru goluri, scor 16-12. CSM Galați a marcat apoi de trei ori consecutiv și s-au apropiat la un gol. În minutul 57 Laura Surdu a marcat pentru 17-15, iar până la final CSM Galați a mai marcat o singură dată și LPS Brăila și-a adjudecat victoria cu 17-16 (11-10).

Pentru LPS Brăila au marcat: Laura Surdu – 7 goluri, Adelina Iordache -4, Ioana Conțu -2, Roxana Popa -2, Ana Cazan -1 și Anca Popescu -1.

În urma acestei victorii LPS Brăila a trecut pe primul loc cu 20 de puncte, urmată de CSM Galați cu 19 puncte. În etapa următoare, joi, 16 mai, de la ora 16.00, LPS Brăila va juca pe teren propriu cu CSS Slobozia, ultima clasată în serie.