Silviu Mares 3 noiembrie 2019

Echipa de junioare I a LPS Brăila a obținut duminică la prânz a patra victorie în seria B. Fetele pregătite de Cristi Preda au câștigat cu 26-2 (11-9) meciul jucat pe teren propriu cu CSS Tulcea, făcând astfel schimb de locuri în clasament.

Meciul a început echilibrat, cu echipa vizitatoare la conducere, până la 6-7. Brăila a marcat apoi de 4 ori la rând și a preluat conducerea. La pauză handbalistele de la LPS Brăila au condus cu două goluri diferență, scor 11-9.

În partea a doua LPS Brăila a reușit să-și mărească avantajul, ajungând la final să se impună la 5 goluri diferență, în ultimele minute ale meciului.

Mirabela Coteț a fost golghetera echipei cu 13 goluri marcate. Celelalte 13 goluri ale fetelor de la Brăila au fost marcate de: Adelina Iordache -4, Laura Surdu -3, Iasmina Ichim -2, Diana Gașpar -2, Andreea Sandu -1, Iulia Sava -1. Au mai jucat: Alexandra Perianu, Daria Ene – portari și Cristina Surdu.

De la echipa din Tulcea, Natalia Teodor a marcat cele mai multe goluri, ea având 8 reușite.

LPS Brăila a urcat pe locul 2 după șase etape în seria B a campionatului de junioare 1. Etapa următoare, duminică, 10 noiembrie, fetele de la LPS Brăila vor întâlni în deplasare pe CSM București, cu care a terminat la egalitate meiul din tur.