Mihai Tudose pentru europarlamentare - ProRomania
Silviu Mares 1 mai 2019
LPS Brăila învinsă la limită de Corona Brașov în prima etapă a turneului final de junioare I

Astăzi, în sala ”Gheorghe Barițiu” din Turda s-au desfășurat meciurile din prima etapă a grupelor turneului final de handbal junioare I, la care echipa LPS Brăila se luptă pentru o medalie.

În prima etapă din grupa A, echipa de la LPS Brăila a întâlnit pe ACS Corona 2010 Brașov. Brașovencele s-au impus la limită, scor 30-29, dar au condus tot meciul, din minutul 2 când au deschis scorul. Brăila a marcat primul gol în minutul 5 prin Iasmina Ichim, dar în minutul 9 brașovencele conduceau prima dată cu 5 goluri, scor 7-2. Până la pauză fetele de la Brăila au mai redus de câteva ori handicapul la trei goluri, dar la finalul primelor 30 de minute Corona conducea cu 17-12.

În minutul 33 Corona a avut prima dată 6 goluri avans, scor 18-12, diferență care s-a mai înregistrat în minutul 42, scor 23-17. Brăila a marcat apoi de 3 ori la rând în două minute și au redus ecartul la 3 goluri. În minutul 56, după alte trei goluri consecutive ale fetelor de la Brăila, diferența s-a redus la două goluri, scor 27-25. În minutul 59 Raisa Marin a marcat pentru 30-27, iar Brăila a marcat ultimele goluri ale meciului prin Mirabela Coteț și rezultatul final a fost 30-29 (17-12) pentru Corona.

Pentru LPS Brăila au marcat: Mirabela Coteț -10, iamina Ichim 7, Alexandra Oprea 4, Alexandra Vrabie 3, Iulia Sava 2, Adelina Iordache 1, Laura Surdu 1, Anna Stan 1. Au mai jucat: Alexandra Perianu, Ana Maria Micu – portari,
Ana Cazan, Diana Gașpar, Anca Chirică, Ioana Conțu. Antrenori: Cristian Preda, Eugen Jelesneac.

Pentru Corona Brașov au marcat: Alicia Gogîrlă 14, Rădoi 5, Marin 5, Olaru 2, Prunaru 2, Bitay 1, Soreanu 1.

Joi, 2 mai, de la ora 13.30, LPS Brăila va întâlni în etapa a II-a din grupa A pe CSM Tg. Mureș.

În celălalt meci din prima etapă a grupei A, CSM Tîrgu Mureș și Marta Baia Mare au terminat la egalitate, scor 26-26 (13-12).