Silviu Mares 12 martie 2019
LPS Brăila lider neînvins după 6 etape în Grupa Valoare 1 la handbal feminin

Echipa de handbal junioare I a LPS Brăila, pregătită de profesorii Cristian Preda și Eugen Jelesneac, a obținut al șaselea succes consecutiv în Grupa Valoare 1. Fetele de la Brăila au câștigat fără emoții meciul cu ultima clasată, LPS Vaslui, scor 35-25 (21-12).

Meciul jucat în sala LPS Brăila a fost dominat de la cap la coadă de fetele pregătite de  Cristian Preda și Eugen Jelesneac. Cele două echipe au fost ultima dată la egalitate în minutul 1, la scorul de 1-1, după ce Vrabie a marcat primul gol al meciului. În minutul 11 LPS Brăila s-a distanțat la 6 goluri, scor 9-3. În minutul 18 Vrabie a marcat pentru 14-6, iar în minutul 29 diferența a ajuns prima dată la 9 goluri, scor 19-10, pentru ca la finalul primei reprize scorul să fie 21-12.

În debutul primei reprize Brăila și-a mărit avantajul la 11 goluri, scor 23-12, iar în minutul 40 diferența s-a mărit la 14 goluri, scor 29-15. Fetele de la Brăila au mai slăbit ritmul în ultimele 20 de minute ale meciului și le-au dat posibilitatea oaspetelor să se apropie la 9 goluri, în minutul 58, scor 34-25. Rezultatul final a fost stabilit tot în minutul 58, de golul marcat de Cazan.

Pentru LPS Brăila au marcat: Alexandra Vrabie -11 goluri, Nicoleta Popa -7, Laura Surdu -6, Anna Stan -3, Iasmina Ichim -2, Iulia Sava -2, Anca Chirică -2, Iona Conțu -1, Ana Cazan -1.

LPS Brăila este lider neînvins după 6 etape în Grupa Valoare 1, cu 12 puncte. În etapa viitoare, miercuri, 3 aprilie, LPS Brăila va întâlni tot pe teren propriu pe CSM Galați.

Până atunci, Iasmina Ichim și Alexandra Vrabie vor participa în perioada 17 – 25.03.2019 la Râmnicu Vâlcea, la pregătirea echipei de tineret a României, în vederea pregătirii turneului internațional Trofeul Carpați. La acest turneu vor participa echipele: României, Norvegiei, Olandei și Poloniei. Cele două jucătoare vor juca duminică, 17 martie, de la ora 13.00, pentru echipa de Divizia A a HC Dunărea Brăila în meciul din etapa a 17-a, cu CS Știința Bacău.