Silviu Mares 7 iunie 2018

Cea de-a treia editie a Gimnaziadei la handbal fete, competitia sportiva scolara sustinuta de Comitetul Olimpic si Sportiv Roman (COSR), alaturi de Ministerul Educatiei Nationale (MEN) s-a incheiat cu victoria echipei de la Colegiul Energetic din Ramnicu Valcea. Echipa de la LPS Braila, pregatita de profesorul Viorel Alexandru s-a clasat pe locul 3 si a castigat medaliile de bronz. Pe locul 2 s-a clasat echipa de la Liceul cu Program Sportiv din Brasov, din care a facut parte si portarul Nicoleta Petre, un produs al scolii de handbal de la LPS Braila, dar selectionata la CNOE Brasov.

La evenimentul care a avut loc la Sala Polivalenta din incinta Complexului Olimpic Sportiv „Sydney 2000” din Izvorani, baza sportiva unde in premiera s-au disputat toate finalele Gimnaziadei, au fost prezenti Mihai Covaliu, presedintele COSR, si Steluta Luca, una dintre cele mai mari jucatoare din istoria handbalului romanesc, detinatoare a recordului de titluri de campioana nationala in Romania.

Intr-o atmosfera de veselie si bucurie, Mihai Covaliu si Steluta Luca au oferit medaliile componentelor  echipelor care au urcat pe podiumul de premiere. Celelalte finaliste au fost: Scoala gimnaziala „Nicolae Iorga” din Baia Mare, Liceul cu Program Sportiv din Iasi, Scoala gimnaziala din Jimbolia, Scoala gimnaziala  „I. A. Basarabescu”din Ploiesti si Scoala gimnaziala nr. 40, din Sector 2 Bucuresti.

In primul meci din grupa fetele de la LPS Braila au intalnit echipe de la Scoala gimnaziala  „I. A. Basarabescu”din Ploiesti in fata careia s-a impus cu scorul de 31-18 (14-7). Echipa braileana a condus tot meciul, cele doua echipe aflandu-se ultima ora la egalitate in minutul 2, la scorul de 1-1. Echilibrul meciului s-arupt in minutul 15, de la scorul de 8-7, iar in ultimele minute ale primei reprize fetele de la LPS Braila au mai marcat de 6 ori si la pauza conduceau cu 14-7. Tot Braila a marcat primele doua goluri din repriza a doua si s-a distantat la 8 goluri, iar in minutul 30 diferenta s-a marit la 13 goluri, scor 23-10. Braila a mai slabit ritmul si in minutul 36 ploiestencele se apropiase la 8 goluri, scor 24-16. Pe final de meci fetele lui Viorel Alexandru au refacut diferenta de 13 goluri si s-au impus cu 31-18. Pentru LPS Braila au marcat: Adelina Iordache – 10 goluri, Claudia Stroe -7, Laura Surdu -7, Cristiana Surdu -2, Anca Popescu -2, Andra Nistor -1, Madalina Manaila -1 si Marina Sisu -1.

In al doilea meci din grupa LPS Braila a intalnit echipa de la Colegiul Energetic din Ramnicu Valcea, cea care avea sa devina castigatoarea competitiei. Valcencele le-au invins pe brailence cu 28-21 (13-9). LPS Braila a condus cu 1-0 si 2-1, iar ultima data cand fetele lui Viorel Alexandru au condus a fost in minutul 9, la scorul de 5-4. Valcea a marcat de 5 ori la rand si in minutul 15 conduceau cu 9-5, iar in ultimul minut al primei reprize aveau 13-7. In ultimele secunde ale primei reprize LPS Braila a inscris de doua ori prin surorile Surdu si scorul la pauza a fost 13-9 pentru Colegiul Energetic din Ramnicu Valcea. In primele 10 minute din repriza a doua LPS Braila a avut o evolutie foarte buna si s-a apropiat la un singur gol, scor 17-16 in minutul 30. In doar 4 minute Rm. Valcea a inscris de 6 ori si s-au distantat la 7 goluri, diferenta cu care au si castigat, chiar daca fetele de la Braila s-au apropiat la 4 goluri in minutul 38. Pentru LPS Braila au marcat: Laura Surdu -10 goluri, Adelina Iordache -7, Andra Nistor -3, Anca Popescu -2, Cristiana Surdu -2.

In ultimul meci din grupa LPS Braila a invins cu 22-19 pe LPS Iasi, dupa ce la pauza au fost conduse cu 10-9. Prima repriza a fost una echilibrata, in care ambele echipe au fost pe rand la conducere pe tabela de marcaj. In repriza a doua LPS Braila s-a distantat la patru goluri in minutul 27, scor 16-12, iar in minutul 38 au avut chiar 5 goluri avans. scor 21-16. In ultimul minut de joc ieșencele au marcat de doua ori, dar nu au reusit decat sa mai reduca din handicap, iar Braila a castigat cu 22-19 si a terminat grupa pe locul 2. Pentru LPS Braila au marcat: Claudia Stroe -8 goluri, Adelina Iordache -5, Laura Surdu -4, Denisa Ion -2, Cristiana Surdu -1, Anca Popescu -1, Andra Nistor -1.

Lotul echipei LPS Braila la acest turneu final a fost format din jucatoarele: Claudia Stroe, Adelina Iordache, Laura Surdu, Denisa Ion, Cristiana Surdu, Anca Popescu, Andra Nistor, Melania Marin, Diana Neagu, Madalina Manaila, Daria Ene, Marina Sisu. Antrenor: profesor Viorel Alexandru.

In semifinale LPS Braila a intalnit pe LPS Brasov, echipa cu jucatoare de la CNOE Brasov, printre acestea aflandu-se si braileanca Nicoleta Petre, care a inchis bine poarta Brasovului. LPS Brasov, pregatita de Mihaela Tivadar s-a impus cu 25-21.

In finala pentru locurile 3-4 LPS Braila a intalnit echipa de la Scoala gimnaziala „Nicolae Iorga” din Baia Mare. Fetele pregatite de Viorel Alexandru s-au impus cu 28-20 (11-6). Braila s-a distantat decisiv inca din prima repriza si in minutul 18 conduceau cu 10-4. Pana in minutul 38 LPS Braila nu a avut un avans mai mare de 5, dar in ultimele doua minute au marcat de 4 ori si au castigat cu 28-20, intrand in posesia medaliilor de bronz. Pentru LPS Braila au marcat: Adelina Iordache -9 goluri, Laura Surdu -8, Claudia Stroe -4, Anca Popescu -3, Cristiana Surdu -3, Madalina Manaila -1.

Distinctia “Cel mai bun sportiv”, oferita de Comitetul Olimpic si Sportiv Roman, i-a revenit elevei Bianca Neacsu, de la Colegiul Energetic Ramnicu Valcea si i-a fost inmanata de presedintele COSR. Aceeasi sportiva a primit din partea federatiei romane de specialitate distinctia “Cel mai bun sportiv al Finalei”. Laura Surdu de la LPS Braila a fost golghetera turneului cu 37 de goluri marcate.

MEN a oferit premii in bani echipelor clasate pe primele trei locuri.

Toti participantii la Faza Finala a Gimnaziadei 2017-2018 au primit din partea COSR cate un echipament sportiv (trening, tricou, incaltaminte sport, rucsac), iar echipele sportive inscrise in competitie au primit cate un set de mingi de joc.