Mihai Tudose pentru europarlamentare - ProRomania
Silviu Mares 22 mai 2018

La ediţia 2018 a Cupei Internaționale a Mării Negre la judo, desfășurată sâmbăta și duminica trecută la Constanța, CSM Brăila a participat cu 4 sportivi și a reușit să obțină un loc 1 și un loc 3. Competiţia desfășurată în Sala Sporturilor din Constanța a fost rezervată sportivilor U18, sportivi născuți în anul 2001 sau mai mici, la care au participat aproximativ 150 de sportivi din Republica Moldova, Ungaria, Serbia, Bulgaria, Turcia şi România.

Andreea Marinescu, sportivă pregătită de Carmen Constantin, s-a clasat pe primul loc la categoria 44 kg. Ea a avut de disputat trei meciuri în grupă, pe două le-a câştigat şi a pierdut în faţa reprezentantei Republicii Moldova, Paulina Ţurcanu, sportivă care s-a clasat pe locul al treilea la Cupa Europeană organizată în acest an la Berlin. Marinescu a învins-o în semifinale pe Doina Curos din Republica Moldova şi s-a întâlnit din nou în finală cu Paulina Ţurcanu. În acest meci brăilencei i-au fost necesare 10 secunde ca să-şi asigure victoria prin ippon.

Teodora Naidin a câştigat tot prin ippon primul meci la categoria 52 kg, cu Yilmaz Busra din Turcia, a pierdut apoi în faţa sportivei cap de serie numărul unu, Roberta Ioviţă, de la CSM Turnu Severin, iar pentru medalie s-a luptat  cu Melisea Palihovici din Republica Moldova. Brăileanca a câştigat meciul din semifinale şi şi-a asigurat locul al treilea.

Cătălina Varvaruc la categoria 57 kg şi Paul Scurtu la categoria 55 kg nu au prins podiumul.