Premiile Festivalului Concurs de Teatru Scolar Braila 2013

by office | luni, Iun 17, 2013
Premiile Festivalului Concurs de Teatru Scolar Braila 2013

Premiile Festivalului Concurs de Teatru Scolar Braila 2013

 Va prezentam premiile Festivalului Concurs de Teatru Scolar, editia a XIII-a, care s-a desfasurat la Braila, in perioada 10-13 iunie 2013. 

PREMII CLASELE I-IV

Sectiunea Spectacol:

Premiul I
Trupa “Neghinita”
Spectacolul:”Albina salveaza lumina”de Iulian Filip
Fundatia Teatrala “Neghinita” Bacau
Prof.indrumator Ionel Tanasa

Premiul II

Trupa “Piticot”
Spectacolul:”Aventurile din dragoste ale lui Arlechino si celorlalti” adaptare dupa Ada D’Albon de Gianina Andrei
Scoala Particulara “Piticot”Galati
Prof.indrumatori:Gianina Andrei si Sorina Dumitrescu

Premiul III

Trupa “Amicii”
Spectacolul:”Gradina cu …flori de cuvinte”de Ana Blandiana”
Scoala Gimnaziala “C-tin Sandu Aldea”Braila
Prof.indrumatori ; Dumitra Schipor si Mirela Cretu

Sectiunea Sceneta

Premiul I

Sceneta:”Iezii,lupii,purcelusii si Scufita Karatista” adaptare libera dupa povesti
Scoala Populara de Arta “Vespasian Lungu”Braila

Premiul II

Sceneta:”O poveste plicticoasa”de Mircea Santimbreanu
Biblioteca Municipala “Radu Rosetti”Onesti
Prof.indrumator Nicoleta Salbatecu

Premiul II

Sceneta:”Cearta”de Eduard Jurist
Biblioteca Municipala “Radu Rosetti”Onesti
Prof.indrumator Nicoleta Salbatecu

Premiul III

Sceneta:”Papusa”de Xenia Roman
Palatul Copiilor Constanta
Prof.indrumator Daniela Cristoiu

Mentiuni

Sceneta:”Gazele”
Liceul Teoretic “C-tin Angelescu”Ianca
Prof.indrumator:Amalia Giorgiana Ispas

Sceneta”Chiulul”de Hortensia Georgescu
Biblioteca Municipala “Radu Rosetti”Onesti
Prof.indrumator:Nicoleta Salbatecu

Sceneta:”Greierul si Furnica”de George Toparceanu
Palatul Copiilor Braila
Prof.indrumator Elena Carmina Ilie

Sceneta:”Amicii”de I.L.Caragiale
Scoala Gimnaziala “C-tin Sandu Aldea”Braila
Prof.indrumator:Dumitra Schipor si Mirela Cretu

Sceneta:”Pacala si Tandala la perje” de Costache Negruzzi
Palatul Copiilor Braila
Prof.indrumator Elena Carmina Ilie

Sectiunea Monolog

Premiul I

Monolog:“Randuiala casei mele” de A.P.Cehov
Concurent:Theodor Florescu
Trupa “Neghinita”
Fundatia Teatrala “Neghinita”Bacau
Prof.indrumator :Ionel Tanasa

Premiul II

Monolog:“Pippi ciorap lung”de Astrid Lindgren
Concurent Diana Lint
Palatul Copiilor Constanta
Prof.indrumator Daniela Cristoiu

Premiul II

Monolog: “Vrajitoarea”din basmul “Hansel si Gretel”de Fratii Grimm
Concurent:Maria Dinulescu
Palatul Copiilor Braila
Prof.indrumator Elena Carmina Ilie

Premiul III

Monolog:”Omul in halat alb”de Mircea Santimbreanu
Concurent:Luca Jalboaie
Trupa “Neghinita”
Fundatia Teatrala “Neghinita”Bacau
Prof.indrumator :Ionel Tanasa

Premiul III

Monolog:”Jocul culorilor”de Mircea Santimbreanu
Concurent:Miruna Porumbiu
Trupa “Neghinita”
Fundatia Teatrala “Neghinita”Bacau
Prof.indrumator :Ionel Tanasa

Premiul III

Monolog:”Zmeule nenorocitule”de Mircea Santimbreanu
Concurent:Vlad Salbatecu
Biblioteca Municipala “Radu Rosetti”Onesti
Prof.indrumator:Nicoleta Salbatecu si Doina Bruma

Premiul I pentru originalitatea interpretarii

Monolog:”Apollodor din Labrador”de Gelu Naum
Concurent:Cezar Dima
Palatul Copiilor Constanta
Prof.indrumator Daniela Cristoiu

Premii de interpretare

Monolog:”Cai si bibilici”de Mircea Santimbreanu
Concurent:Alexandru Ficau
Trupa “Neghinita”
Fundatia Teatrala “Neghinita”Bacau
Prof.indrumator :Ionel Tanasa

Monolog:”La cirese”dupa Ion Creanga
Concurent:Vlad Pantaru
Biblioteca Municipala “Radu Rosetti”Onesti
Prof.indrumator:Nicoleta Salbatecu si Doina Bruma

Monolog:”Pacala si Joiana”de Tudor Musatescu
Concurent Rares Sarmasag
Palatul Copiilor Constanta
Prof.indrumator Daniela Cristoiu

Monolog:”Cosette”de Victor Hugo
Concurent:Giorgiana Marciuc
Palatul Copiilor Constanta
Prof.indrumator Daniela Cristoiu

Monolog:Pippi ciorap lung”de Astrid Lindgren
Concurent:Emilia Bumbac
Palatul Copiilor Constanta
Prof.indrumator Daniela Cristoiu

Personaj:”Rica Venturiano”din spectacolul “O noapte furtunoasa”de I.L.Caragiale
Interpret:Narcisa Florea
Scoala Gimnaziala “Ion Bancila”Braila
Prof.indrumatori Popa Marioara si Daniela Cerchez

Personaj:’Mihai”din sceneta “Revolta povestilor” adaptare dupa Sanziana Popescu
Interpret:Dragos Trefil
Scoala Gimnaziala “Ion Bancila”Braila
Prof.indrumator:Silvia Terpan

Personaj:”Oglinda”din sceneta “Revolta povestilor”adaptare dupa Sanziana Popescu
Interpret:Sorina Marinescu
Scoala Gimnaziala “Ion Bancila”Braila
Prof.indrumator Silvia Terpan

Personaj”Povestitorul”di sceneta “Tarziu,cand zapezile sunt albastre”de Fanus Neagu
Interpret:Violeta Zarnescu
Scoala Gimnaziala “Emil Dragan “Gradistea
Prof.indrumator:Roxana Teodorof

Monolog:”Redactia”de A.P.Cehov
Interpret:Maia Golaet
Fundatia Teatrala “Neghinita”Bacau
Prof.indrumator Ionel Tanasa

Personaj:”Ionica”din sceneta “Soacra cu trei nurori”de Ion Creanga
Interpret:Erika Berescu
Scoala generala nr 5 Galati
Prof.indrumator:Camelia Gherbaluta

Personaj:”Lefter Popescu”din sceneta “Doua loturi”de I.L.Caragiale
Interpret:Adina Calu
Palatul Copiilor Braila
Prof.indrumator Elena Carmina Ilie

Sectiunea Poezie

Premiul I

Poezia:”Bivolul si cotofana”de George Toparceanu
Concurent:Maria Dinulescu
Palatul Copiilor Braila
Prof.indrumator Elena Carmina Ilie

Premiul II

Poezia :”Bivolul si cotofana”de George Toparceanu
Concurent:Roxana Candea
Liceul de Arta”Hariclea Darclee”Braila
Prof.indrumator:Niculina Carmaru

Premiul III

Poezia:”Rapsodie de vara”de George Toparceanu
Concurent:Chiprian Stefania Lidia
Scoala Gimnaziala “A.S.Puskin”Braila
Prof.indrumator:Virginia Nedelcu

Premiul III

Poezia:”Patria romana”de George Cosbuc
Concurent:Stroea Veronel Ionut
Scoala Gimnaziala “Radu Tudoran”
Prof.indrumator Luminita Bratu

PREMII CLASELE V-VIII

SECTIUNEA SPECTACOL

Premiul I

Spectacol:”Un tren” adaptare dupa I.L.Caragiale
Scoala de Teatru Gestual “Masca”Bucuresti
Prof.cindrumator :Laura Dumitrascu Duica

Premiul II

Spectacol:”Micul infern”de Mircea Stefanescu
Colegiul National de Arte “Regina Maria “Constanta
Prof.indrumator Teodora Sarbu

Premiul III

Spectacol:”O noapte furtunoasa”de I.L.Caragiale
Scoala Gimnaziala “Ion Bancila”Braila
Prof.indrumatori:Daniela Cerchez si Marioara Popa

Premiul III

Spectacol:”Alice in tara oglinzilor”
Palatul Copiilor Navodari

Mentiune

Spectacol:”Soacra cu trei nurori”adaptare libera dupa Ion Creanga
Scoala Gimnaziala nr 5 Galati
Prof.indrumator Gabriela Gherbaluta

SECTIUNEA SCENETA

Premiul I

Sceneta:”Cerere in casatorie”de A.P.Cehov
Colegiul National de Arte “Regina Maria”Constanta
Prof.indrumator Teodora Sarbu

Premiul I

Trupa “Flacarica”
Sceneta:”Revolta Povestilor” adaptare dupa Sanziana Popescu
Scoala Gimnaziala “Ion Bancila”Braila
Prof.indrumator Terpan Silvia

Premiul II

Sceneta :”Caldura mare”de I.L.Caragiale
Liceul Teoretic “Panait Cerna”Braila
Prof.indrumator Petrica Plopeanu

Premiul III

Sceneta “Doua loturi”de ILCaragiale
Palatul Copiilor Braila
Prof.indrumator Elena Carmina Ilie

MENTIUNI

Sceneta:”Prostia omeneasca”de Ion Creanga
Scoala Gimnaziala “Emil Dragan”Gradistea
Prof.indrumator Roxana Teodorof

Sceneta:”Scufita Rosie” adaptare dupa Fratii Grimm
Scoala Gimnaziala “Radu Tudoran”Braila
Prof.indrumatori Otilia Teodoru si Gabriela Popa

Sceneta “Omul de plastic”de Stephen Leaucocq
Scoala Gimnaziala “C.A.Rosetti”Buzau
Prof.indrumator Maria Posea

SECTIUNEA MONOLOG

Premiul I

Monolog:”Teatrul” de Aurel Storin
Concurent Catinca Miruna Hantiu
Trupa “Agon Junior”- Scoala Sfintii Martiri Brancoveni Constanta
Prof.indrumator Catalina Popescu

Premiul I

Monolog:”Trezirea” de Lisa Jane Smith
Concurent Ana Maria Ason
Scoala Populara de Arta “Vespasian Lungu”Braila

Premiul II

Monolog:”Recviem”de Ana Blandiana
Concurent Teodora Mazilu
Scoala Gimnaziala “C-tin Sandu Aldea”Braila
Prof.indrumator Gabriela Vasiliu

Premiul II

Monolog:”Spiridon” din “O noapte furtunoasa”de I.L.Caragiale
Concurent Madalin Bertesteanu
Scoala Gimnaziala “Ion Bancila”Braila
Prof.indrumatori:Marioara Popa si Daniela Cerchez

SECTIUNEA POEZIE

Premiul I

Poezie:”Dusmancele”de George Cosbuc
Concurent Maria David
Clubul Copiilor Navodari
Prof.indrumator Elena Baciu

Premiul II

Fabula:”Lupul si mielul”de La Fontaine
Concurent Ioana Alexandra Dinu
Scoala Gimnaziala “Vasile Alecsandri”Braila
Prof.indrumator Gabriela Malaia

Premiul III

Poezie:”Cantec”de George Cosbuc
Concurent Andrei Florin Curcan
Scoala Gimnaziala “Radu Tudoran”Braila
Prof.indrumator:Luminita Bratu

PREMII CLASELE IX-XII

SECTIUNEA SPECTACOL

MARELE PREMIU AL FESTIVALULUI – SPECTACOLUL “Printesa si Porcarul” de Dumitru Solomon

Trupa de Teatru “Protna”
Liceul Teoretic “Ioan Slavici”Panciu
Prof.indrumator Catalin Sfirloaga

Premiul I

Spectacol:”Fabula rasa”dupa Viktor Siveditis
Biblioteca “G.T.Kirileanu”Piatra Neamt
Teatrul de Joaca
Prof.indrumatori Maria Hibovski si Gheorghe Hibovski

Premiul II

Spectacol :“Ivan Turbinca” de Ion Creanga
Liceul Tehnologic de Transporturi si Cai Ferate Galati
Prof.indrumator Giorgiana Ciubotaru

Premiul III

Spectacol :”Familie,iubire,prafuri”de Maria Hibovski
Centrul pentru Cultura si Arte “Carmen Saeculare”Piatra Neamt
Prof.indrumator:Maria Hibovski

MENTIUNI

Spectacol:”Geniul crimei”de G.F.Walker
Trupa “Na ,belea!”
Colegiul de Marina Galati
Prof.indrumator Gabriel Gherbaluta

Spectacol :”Caii la fereastra”de Matei Visniec
Colegiul National “B.P.Hasdeu”Buzau
Prof.indrumator :Liliana Craciun

Spectacol:”Hotelul dintre cele doua lumi” de Erik Emmanuel Schmitt
Trupa “Absinthe Na”
Colegiul National “Mihail Kogalniceanu”Galati
Prof.indrumator Cristian Rolea

SECTIUNEA SCENETA

PREMIUL I

Sceneta:”Tara asta,tine la tine ma!”de Matei Visniec
Liceul Teoretic “Ioan Slavici”Panciu
Prof.indrumator Catalin Sfirloaga

Premiul II

Sceneta:”Nu mai sunt iepurasul tau drag!”
Palatul Copiilor Slobozia,Clubul Elevilor,filiala Urziceni-Ialomita
Prof.indrumator Maria Chirca

Premiul III

Sceneta “Mine” de Constantin Tanase
Trupa “Vlady”
Liceul Teoretic “Nichita Stanescu”Bucuresti
Prof.indrumator Carmen Stroia

SECTIUNEA MONOLOG

Premiul I

Monolog:”Eu sunt un copil urat”de Vera Ioan
Concurent Iris Tiron
Liceul Teoretic “Ioan Slavici”Panciu
Prof.indrumatori:Maricica Apreutesei si Catalin Sfirloaga

Premiul I

Monolog:”Omul care traieste pe trotuar” de Matei Visniec
Concurent Cristi Conachi
Liceul Teoretic “Ioan Slavici “Panciu
Prof.indrumatori:Maricica Apreutesei si Catalin Sfirloaga

Premiul II

Monolog :”Avarul”de Moliere
Concurent Eusebiu Isac
Liceul Teoretic “Ioan Slavici “Panciu
Prof.indrumatori:Maricica Apreutesei si Catalin Sfirloaga

Premiul II

Monolog : “ Am ales teatrul ‘’ de Maria Filotti
Concurent Mihaela Furnica
Colegiul Tehnic Edmond Nicolau , Braila
Prof. indrumator: Teodora Turcoianu

Premiul III

Monolog:Dorulet”din “Visul unei nopti de iarna”de Tudor Musatescu
Concurent:Daniela Maria Ionita
Scoala Populara de Arta “Vespasian Lungu”Braila

Premiul III

Monolog:”Stefanita Voda”din “Apus de soare”de B.St.Delavrancea
Concurent:Vlad Cristian Stroia
Liceul Teoretic “Nichita Stanescu”Bucuresti
Prof.indrumator :Carmen Stroia

MENTIUNI

Monolog :”Scoala nevestelor”de Moliere
Concurent :Laura Andreea Mihai
Liceul Teoretic Traian
Trupa Agon Junior Constanta
Prof.indrumator: Catalina Popescu

Monolog:”Spiridon”din “O noapte furtunoasa”de I.L.Caragiale
Concurent:Rares Stancu
Scoala gimnaziala nr7 “Remus Opreanu”Constanta
Trupa Agon Junior Constanta
Prof.indrumator Catalina Popescu

SECTIUNEA POEZIE

Premiul II

Poezia:”Cuplu”de Ana Blandiana
Concurent Iris Tiron
Liceul Teoretic “Ioan Slavici”Panciu
Prof.indrumator Maricica Apreutesei si Catalin Sfirloaga

Premiul III

Poezia:”O gaza”
Concurent :Cosmin Dumitru
Liceul Teoretic “Ioan Slavici”Panciu
Prof.indrumator Maricica Apreutesei si Catalin Sfirloaga

PREMIUL PENTRU IMAGINE SI PROMOVARE A SPECTACOLELOR

Scoala de Teatru Gestual “Masca” pentru spectacolul “Un tren” dupa I.L.Caragiale
Prof.indrumator Laura Duica Dumitrascu

Colegiul National de Arte “Regina Maria “Constanta
Pentru spectacolele “Triumful stiintei”de Tristan Bernard si “Cortina Magica”
Prof.indrumator Teodora Sarbu

Palatul Copiilor Constanta
Pentru spectacolele :”Noua soacra cu trei nurori” dupa Ion Creanga ,”Papusa” si “Garoafele lui Trandafir”
Prof.indrumator Daniela Cristoiu

Colegiul National “Mihail Kogalniceanu”Galati
Pentru spectacolul “Hotelul dintre cele doua lumi”de Erik Emmanuel Schmitt
Prof.indrumator Cristian Rolea

Scoala Particulara “Victor Valcovici”Galati
Trupa “Piticot”
Pentru spectacolul “Aventurile din dragoste ale lui Arlechino si celorlalti”dupa Ada D’Albon
Prof indrumator Gianina Andrei si Sorina Dumitrescu

Liceul Tehnologic Transporturi Cai Ferate Galati
Pentru spectacolul “Ivan Turbinca”de Ion Creanga
Prof.indrumator Giorgiana Ciubotaru

Clubul Elevilor Urziceni
Pentru spectacolele “Occident Express” si “Tara asta tine la tine ma!”de Matei Visniec
Prof.indrumator Maria Chirca

Scoala gimnaziala “C-tin S.Aldea”Braila
Pentru spectacolul “Gradina cu flori…de cuvinte”de Ana Blandiana
Prof.indrumator Gabriela Vasiliu

Scoala Gimnaziala “C.A.Rosetti”Buzau
Pentru sceneta “Omul de plastic”de Stephen Leaucocq
Prof.indrumator Maria Posea

Fundatia Teatrala Neghinita Bacau
Pentru spectacolul “Albina salveaza lumina”
Prof.indrumator Ionel Tanasa

Liceul Tehnologic de Marina Galati
Pentru spectacolul “Geniul crimei”de George F.Walker
Prof.indrumator Gabriel Gherbaluta

Scoala Gimnaziala nr5 Galati
Pentru spectacolul “Soacra cu trei nurori”de Ion Creanga

Liceul Tehnologic “Gh.K.Constantinescu”Braila
Pentru scenrta “Five o’clock”de I.L.Caragiale
Prof.indrumatori Camelia Dragan si Lenuta Chirsanov

PREMIUL PENTRU PROMOVAREA ARTEI TEATRALE IN INSTITUTII DE INVATAMANT

Palatul Copiilor Braila

Scoala Gimnaziala “Radu Tudoran”Braila

Fundatia Teatrala “Neghinita”Bacau

Palatul Copiilor Constanta

Palatul Copiilor Slobozia si Clubul Elevilor Urziceni

Biblioteca Municipala “Radu Rosetti”Onesti

Liceul Teoretic “Ioan Slavici’Panciu

Colegiul National de Arte “Regina Maria “Constanta

Clubul Copiilor Navodari

Liceul Teoretic “Nichita Stanescu”Bucuresti

Liceul Teoretic “Nicolae Iorga”Braila

Liceul Tehnologic “Matei Basarab”Maxineni,Braila

Comentarii

1 Comment so far. Feel free to join this conversation.

  1. Ovidiu 22 iunie 2013 at 1:17 - Reply

    Felicitari tuturor concurentilor! Festival greu, concurenti buni, felicitari tuturor!

Leave A Response