Silviu Mares 6 noiembrie 2018
Victorie clară pentru LPS Brăila în derby-ul seriei B a campionatului de handbal junioare 1

Echipa de handbal junioare 1 de la LPS Brăila a suferit în etapa a VII-a prima înfrângere din acest sezon. După șase victorii consecutive, fetele pregătite de Cristian Preda au pierdut în deplasarea de la CSM Galați la un gol diferență, scor 20-19 (15-9).

Gălățencele și-au luat avans din starul meciului și în minutul 9 conduceau cu 7-1. LPS Brăila a marcat al doilea gol abia în minutul 11. Până la pauză diferența s-a menținute de 5-6 goluri în favoarea gălățencelor, care după 30 de minute conduceau cu 15-9.

După pauză echipa gălățeană s-a distanțat la 8 goluri, scor 17-9 în minutul 35. Elevele lui Cristian Preda s-au trezit din pumni și au redus handicapul la trei goluri în minutul 44, scor 17-14. În minutul 53 Brăila a egalat la 18, apoi CSM Galați a înscris de două ori și s-a distanțat din nou. Brăila putea să obțină un egal în final, dar au ratat o aruncare de la 7 metri.

Pentru LPS Brăila au marcat: Iasmina Ichim -8 goluri, Nicoleta Popa -4, Alexandra Vrabie -3, Mirabela Coteț -2, Iulia Sava -1, Diana Gașpar -1.

Chiar și după această înfrângere LPS Brăila se menține pe primul loc în seria B a campionatului național de junioare 1, cu 12 puncte și golaveraj 208-155. În etapa viitoare, sâmbătă, 10 noiembrie, de la ora 13.00, brăilencele vor întâlni în Sala LPS Brăila pe CSS 1 Constanța, ocupanta locului 2 în serie, cu 11 puncte și golaveraj 229-216.