Mihai Tudose pentru europarlamentare - ProRomania
Pro Braila 12 iunie 2014

cm1

 

Programul și loturile echipelor din faza grupelor la turneul final ce se va desfășura în perioada 12 iunie – 13 iulie 2014:

Programul grupei A:

– joi 12 iunie: Sao Paulo, Brazilia-Croatia, ora 23:00, in direct pe TVR 1
– vineri 13 iunie: Natal, Mexic-Camerun, ora 19:00, in direct pe TVR 1
– marti 17 iunie: Fortaleza, Brazilia-Mexic, ora 22:00, in direct pe TVR 1
– joi 19 iunie: Manaus, Camerun-Croatia, ora 01:00, in direct pe TVR 1
– luni 23 iunie: Brasilia, Camerun-Brazilia, ora 23:00, in direct pe TVR 1
– luni 23 iunie: Recife, Croatia-Mexic, ora 23:00, in direct pe TVR 2

Brazilia – selecţioner: Luiz Felipe Scolari

Lot final:

Portari: Jefferson (Botafogo), Julio Cesar (Toronto FC), Victor (Atletico MG)

Fundasi: Dante (Bayern Munich) David Luiz (Chelsea), Henrique (Napoli), Thiago Silva (PSG) Dani Alves (Barcelona), Maicon (Roma) Marcelo (Real Madrid), Maxwell (PSG)

Mijlocasi: Fernandinho (Manchester City) Hernanes (Inter) Luiz Gustavo (Wolfsburg) Oscar (Chelsea), Paulinho (Tottenham Hotspur), Ramires (Chelsea), Willian (Chelsea)

Atacanti: Bernard (Shakhtar Donetsk), Fred (Fluminense) Hulk (Zenit) Jo (Atletico MG), Neymar (Barcelona)

Croatia – selectioner: Niko Kovaci

Lot final:

Portari: Stipe Pletikosa (FK Rostov), Danijel Subasici (AS Monaco), Oliver Zelenika (Lokomotiva Zagreb)

Fundasi: Vedran Corluka (Lokomotiv Moscova), Dejan Lovren (Southampton), Danijel Pranjic (Panathinaikos Atena), Gordon Schildenfeld (Panathinaikos Atena), Darijo Srna (Sahtior Donetk), Domagoj Vida (Dinamo Kiev), Sime Vrsaljko (Genoa)

Mijlocasi: Marcelo Brozovic (Dinamo Zagreb), Mateo Kovacic (Internazionale Milano), Ivan Mocinici (NK Rijeka), Luka Modric (Real Madrid), Ivan Rakitic (FC Sevilla), Ognjen Vukojevici (Dinamo Kiev), Sammir (Getafe)

Atacanti: Eduardo Alves da Silva (Sahtior Donetk), Nikica Jelavic (Hull City), Mario Mandzukic (Bayern Munchen), Ivica Olic (VfL Wolfsburg), Ivan Perisic (VfL Wolfsburg), Ante Rebic (AC Fiorentina)

Mexic – selectioner: Miguel Herrera

Lot final:

Portari: Jesus Corona (Twente), Alfredo Talavera (Toluca), Guillermo Ochoa (Ajaccio)

Fundasi: Paul Aguilar (America), Miguel Layun (America), Hector Moreno (Espanyol), Diego Reyes (Porto), Francisco Rodriguez (Club America), Rafael Marquez (Leon), Carlos Salcido (UANL)

Mijlocasi: Hector Herrera (Porto), Jose Juan Vazquez (Leon), Juan Carlos Medina (America), Carlos Pena (Leon), Isaac Brizuela (Toluca), Luis Montes (Leon), Marco Fabian (Cruz Azul), Andres Guardado (Valencia)

Atacanti: Oribe Peralta (America), Javier Hernandez (Manchester United), Raul Jimenez (America), Alan Pulido (UANL), Giovani dos Santos (Villarreal)

Camerun – selectioner: Volker Finke

Lot final:

Portari: Charles Itange (Konyaspor), Sammy Ndjock (Fethiyespor), Loic Feudjou (Cotonsport)

Fundasi: Allan Nyom (Granada), Dany Nounkeu (Besiktas Istanbul), Cedric Djeugoue (Cotonsport), Aurelien Chedjou (Galatasaray Istanbul), Nicolas Nkoulou (Olympique Marseille), Henri Bedimo (Oympique Lyon), Benoit Assou Ekotto (Queens Park Rangers)

Mijlocasi: Eyong Enoh (Antalyaspor), Jean Makoun (Rennes), Joel Matip (Schalke 04), Stephane Mbia (FC Sevilla), Landry Nguemo (Girondins Bordeaux), Alexandre Song (FC Barcelona), Edgar Sally (RC Lens)

Atacanti: Samuel Eto’o (Chelsea Londra), Eric Maxime Choupo Moting (FSV Mainz), Benjamin Moukandjo (AS Nancy), Vincent Aboubakar (Lorient), Pierre Webo (Fenerbahce Istanbul), Fabrice Olinga (Zulte Waregem)

Programul grupei B:

– vineri 13 iunie: Salvador, Spania-Olanda, ora 23:00, in direct pe TVR 1
– sâmbătă 14 iunie: Cuiaba, Chile-Australia, ora 01:00, in direct pe TVR 1
– miercuri 18 iunie: Porto Alegre, Australia-Olanda, ora 19:00, in direct pe TVR 1
– miercuri 18 iunie: Rio de Janeiro, Spania-Chile, ora 22:00, in direct pe TVR 1
– luni 23 iunie: Sao Paulo, Olanda-Chile, ora 19:00, in direct pe TVR 1
– luni 23 iunie: Curitaba, Australia-Spania, ora 19:00, in direct pe TVR 1

Spania – selectioner: Vicente del Bosque

Lot final:

Portari: Iker Casillas (Real Madrid), Pepe Reina (SSC Napoli), David de Gea (Manchester United)

Fundasi: Cesar Azpilicueta (Chelsea), Gerard Pique (FC Barcelona), Sergio Ramos (Real Madrid), Juanfran (Atletico Madrid), Raul Albiol (SSC Napoli), Javi Martinez (Bayern Munchen), Jordi Alba (FC Barcelona)

Mijlocasi: Xabi Alonso (Real Madrid), Koke (Atletico Madrid), Santi Cazorla (Arsenal), David Silva (Manchester City), Juan Mata (Manchester United), Andres Iniesta (FC Barcelona), Xavi Hernandez (Barcelona), Busquets (Barcelona), Cesc Fabregas (FC Barcelona)

Atacanti: Diego Costa (Atletico Madrid), Pedro Rodriguez (FC Barcelona), Fernando Torres (Chelsea), David Villa (Atletico Madrid)

Olanda – selectioner: Louis van Gaal

Lot final:

Portari: Tim Krul (Newcastle), Jasper Cillessen (Ajax Amsterdam), Michel Vorm (Swansea)

Fundasi: Paul Verhaegh (Augsburg), Stefan de Vrij (Feyenoord), Bruno Martins Indi (Feyenoord), Daley Blind (Ajax Amsterdam), Joel Veitman (Ajax Amsterdam), Ron Vlaar (Aston Villa), Daryl Janmaat (Feyenoord), Terence Kongolo (Feyenoord)

Mijlocasi: Wesley Sneijder (Galatasaray Istanbul), Leroy Fer (Norwich), Nigel de Jong (AC Milan), Jordy Clasie (Feyenoord), Jonathan de Guzman (Swansea), Georginio Wijnaldum (PSV Eindhoven), Memphis Depay (PSV Eindhoven), Arjen Robben (Bayern Munchen)

Atacanti: Jeremain Lens (Dinamo Kiev), Robin van Persie (Manchester United), Dirk Kuyt (Fenerbahce), Klaas Jan Huntelaar (Schalke 04)

Chile – selectioner Jorge Sampaoli

Lot final:

Portari: Claudio Bravo (Real Sociedad), Johnny Herrera (Universidad de Chile), Cristopher Toselli (Universidad Catolica)

Fundasi: Gary Medel (Cardiff City), Gonzalo Jara (Nottingham Forest), Jose Rojas (Universidad de Chile), Eugenio Mena (Santos), Mauricio Isla (Juventus)

Mijlocasi: Jorge Valdivia (Palmeiras), Felipe Gutierrez (Twente), Francisco Silva (Osasuna), Arturo Vidal (Juventus), Charles Aranguiz (Internacional), Marcelo Diaz (Basel), Carlos Carmona (Atalanta), Jean Beausejour (Wigan), Jose Pedro Fuenzalida (Colo Colo)

Atacanti: Alexis Sanchez (Barcelona), Esteban Paredes (Colo Colo), Eduardo Vargas (Valencia), Mauricio Pinilla (Cagliari), Fabian Orellana (Celta Vigo)

Australia – selectioner: Ange Postecoglou

Lot final:

Portari: Mat Ryan (Club Brugge), Mitch Langerak (Borussia Dortmund), Eugene Galekovic (Adelaide United)

Fundasi: Ivan Franjic (Brisbane Roar), Matthew Spiranovic (Western Sydney Wanderers), Curtis Good (Newcastle United), Bailey Wright (Preston), Jason Davidson (Heracles), Luke Wilkshire (Dinamo Moscova), Alex Wilkinson (Jeonbuk Motors), Ryan McGowan (Shandong Luneng)

Mijlocasi: Mile Jedinak (Crystal Palace), Mark Milligan (Melbourne Victory), James Holland (Austria Viena), Massimo Luongo (Swindon), Adam Sarota (Utrecht), Oliver Bozanic (Luzern), Matt McKay (Brisbane Roar), Mark Bresciano (Al Gharafa), Josh Brillante (Newcastle Jets)

Atacanti: Tim Cahill (New York Red Bulls), Josh Kennedy (Nagoya Grampus), Tom Rogic (Melbourne Victory), Dario Vidosic (Sion), Tommy Oar (Utrecht), James Troisi (Melbourne Victory), Ben Halloran (Fortuna Dusseldorf), Adam Taggart (Newcastle Jets), Matthew Leckie (FSV Frankfurt)

Programul grupei C:

– sâmbătă 14 iunie: Belo Horizonte, Columbia-Grecia, ora 19:00, in direct pe TVR 1
– duminică 15 iunie: Recife, Coasta de Fildes-Japonia, ora 04:00, in direct pe TVR 1
– joi 19 iunie: Brasilia, Columbia-Coasta de Fildes, ora 19:00, in direct pe TVR 1
– vineri 20 iunie: Natal, Japonia-Grecia, ora 01:00, in direct pe TVR 1
– marţi 24 iunie: Cuiaba, Japonia-Columbia, ora 23:00, in direct pe TVR 2
– marţi 24 iunie: Fortaleza, Grecia-Coasta de Fildes, ora 23:00, in direct pe TVR 1

Columbia – selectioner Jose Pekerman

Lot final:

Portari: David Ospina (Nice), Farid Mondragon (Deportivo Cali), Camilo Vargas (Santa Fe)

Fundasi: Camilo Zuniga (Napoli), Pablo Armero (West Ham), Cristian Zapata (Milan), Mario Yepes (Atalanta), Amaranto Perea (Cruz Azul), Carlos Valdes (San Lorenzo), Santiago Arias (PSV), Eder Alvarez Balanta (River Plate), Aquivaldo Mosquera (America)

Mijlocasi: James Rodriguez (Monaco), Abel Aguilar (Toulouse), Carlos Sanchez (Elche), Fredy Guarin (Inter), Juan Fernando Quintero (Porto), Aldo Ramirez (Morelia), Edwin Valencia (Fluminense), Macnelly Torres (Al Shabab), Alex Mejia (Atletico Nacional), Victor Ibarbo (Cagliar), Elkin Soto (Mainz), Juan Guillermo Cuadrado (Fiorentina)

Atacanti: Jackson Martinez (Porto), Radamel Falcao (Monaco), Teofilo Gutierrez (River Plate), Luis Muriel (Udinese), Carlos Bacca (Sevilla), Adrian Ramos (Borussia Dortmund)

Grecia – selectioner: Fernando Santos

Lot final:

Portari: Orestis Karnezis (Granada), Panagiotis Glykos (PAOK Salonic), Stefanos Kapino (Panathinaikos Atena)
Fundasi: Konstantinos Manolas (Olympiakos Pireu), Jose Holebas (Olympiakos Pireu), Sokratis Papastathopoulos (Borussia Dortmund), Vangelis Moras (Verona), Georgios Tzavellas (PAOK Salonic), Loukas Vyntra (Levante), Vassilis Torosidis (AS Roma), Giannis Maniatis (Olympiakos Pireu)

Mijlocasi: Alexandros Tziolis (Kayserispor), Andreas Samaris (Olympiakos Pireu), Konstantinos Katsouranis (PAOK Salonic), Giorgios Karagounis (Fulham), Panagiotis Tachtsidis (FC Torino), Ioannis Fetfatzidis (Genoa), Lazaros Christodoulopoulos (Bologna), Panagiotis Kone (Bologna)

Atacanti: Dimitris Salpingidis (PAOK Salonic), Georgios Samaras (Celtic Glasgow), Konstantinos Mitroglou (Fulham), Theofanis Gekas (Konyaspor)

Coasta de Fildes – selectioner: Sabri Lamouchi

Lot final:

Portari: Boubacar Barry (Lokeren), Sayouba Mande (Stabaek), Sylvain Gbohouo (Sew San Pedro)

Fundasi: Kolo Toure (Liverpool), Arthur Boka (Stuttgart), Jean Daniel Akpa Akpro (Toulouse), Serge Aurier (Toulouse), Ousmane Viera Diarrassouba (Caykur Rizespor), Constant Djakpa (Eintracht Frankfurt), Bamba Souleymane (Trabzonspor)

Mijlocasi: Ismael Diomande (Saint-Etienne), Max Gradel (AS Saint-Etienne), Yaya Toure (Manchester City), Ismael Cheick Tiote (Newcastle), Geoffroy Serey Die (FC Basel), Didier Zokora (Trabzonspor)

Atacanti: Didier Drogba (Galatasaray), Gervinho (AS Roma), Salomon Kalou (Lille), Wilfried Bony (Swansea), Giovanni Sio (FC Basel), Mathis Bolly (Fortuna Dusseldorf), Didier Konan Ya (Hannover)

Japonia – selectioner: Alberto Zaccheroni

Lot final:

Portari: Eiji Kawashima (Standard Liege), Shusaku Nishikawa (Urawa Reds), Shuichi Gonda (FC Tokyo)

Fundasi: Masahiko Inoha (Jubilo Iwata), Yasuyuki Konno (Gamba Osaka), Yuto Nagatomo (Inter Milan), Masato Morishige (FC Tokyo), Atsuto Uchida (Schalke), Maya Yoshida (Southampton), Hiroki Sakai (Hannover), Gotoku Sakai (Stuttgart)

Mijlocasi: Yasuhito Endo (Gamba Osaka), Makoto Hasebe (Nurnberg), Toshihiro Aoyama (Sanfrecce Hiroshima), Hotaru Yamaguchi (Cerezo Osaka), Keisuke Honda (AC Milan), Shinji Kagawa (Manchester United)

Atacanti: Yoshito Okubo (Kawasaki Frontale), Shinji Okazaki (Mainz), Hiroshi Kiyotake (Nurnberg), Yoichiro Kakitani (Cerezo Osaka), Manabu Saito (Yokohama F Marinos), Yuya Osako (1860 Munich)

Programul grupei D:

– sambata 14 iunie: Fortaleza, Uruguay-Costa Rica, ora 22:00, in direct pe TVR 1
– duminica 15 iunie: Manaus, Anglia-Italia, ora 01:00, in direct pe TVR 1
– joi 19 iunie: Sao Paulo, Uruguay-Anglia, ora 22:00, in direct pe TVR 1
– vineri 20 iunie: Recife, Italia-Costa Rica, ora 19:00, in direct pe TVR 1
– marti 24 iunie: Natal, Italia-Uruguay, ora 19:00, in direct pe TVR 1
– marti 24 iunie: Belo Horizonte, Costa Rica-Anglia, ora 19:00, in direct pe TVR 2

Uruguay – selectioner: Oscar Washington Tabarez

Lot final:

Portari: Fernando Muslera (Galatasaray Istanbul), Martin Silva (Vasco da Gama), Rodrigo Munoz (Libertad)

Fundasi: Diego Lugano (West Bromwich Albion), Diego Godin (Atletico Madrid), Jose Maria Gimenez (Atletico Madrid), Martin Caceres (Juventus Torino), Maximiliano Pereira (Benfica Lisabona), Jorge Fucile (FC Porto), Sebastian Coates (Nacional Montevideo)

Mijlocasi: Egidio Arevalo Rios (Morelia), Walter Gargano (FC Parma), Diego Perez (Bologna), Alvaro Gonzalez (Lazio Roma), Alvaro Pereira (Sao Paulo), Cristian Rodriguez (Atletico Madrid), Gaston Ramirez (Southampton), Nicolas Lodeiro (Botafogo)

Atacanti: Luis Suarez (FC Liverpool), Edinson Cavani (Paris Saint-Germain), Diego Forlan (Cerezo Osaka), Cristian Stuani (Espanol Barcelona), Abel Hernandez (US Palermo)

Costa Rica – selectioner: Jorge Luis Pinto

Lot final:

Portari: Keylor Navas (Levante), Patrick Pemberton (Alajuelense), Daniel Cambronero (Herediano)

Fundasi: Giancarlo Gonzalez (Columbus Crew), Johnny Acosta (Alajuelense), Michael Umana (Saprissa), Roy Miller (New York Red Bulls), Christian Gamboa (Rosenborg Trondheim), Oscar Duarte (FC Bruges), Heiner Mora (Saprissa), Junior Diaz (FSV Mainz), Waylon Francis (Columbus Crew)

Mijlocasi: Yeltsin Tejeda (Saprissa), Celso Borges (AIK Stockholm), Jose Miguel Cubero (Herediano), Michael Barrantes (Aalesund), Esteban Granados (Herediano), Christian Bolanos (FC Copenhaga), Diego Calvo (Valerenga)

Atacanti: Randall Brenes (Cartagines), Bryan Ruiz (PSV Eindhoven), Joel Campbell (Olympiakos Pireu), Marco Urena (Kuban Krasnodar)

Anglia – selectioner: Roy Hodgson

Lot final:

Portari: Joe Hart (Manchester City), Ben Foster (West Bromwich Albion), Fraser Forster (Celtic)

Fundasi: Leighton Baines (Everton), Gary Cahill (Chelsea), Phil Jagielka (Everton), Glen Johnson (Liverpool), Phil Jones (Manchester United), Luke Shaw (Southampton), Chris Smalling (Manchester United)

Mijlocasi: Ross Barkley (Everton), Steven Gerrard (Liverpool), Jordan Henderson (Liverpool), Adam Lallana (Southampton), Frank Lampard (Chelsea), James Milner (Manchester City), Alex Oxlade Chamberlain (Arsenal), Raheem Sterling (Liverpool), Jack Wilshere (Arsenal)

Atacanti: Rickie Lambert (Southampton), Wayne Rooney (Manchester United), Daniel Sturridge (Liverpool), Danny Welbeck (Manchester United)

Italia – selectioner: Cesare Prandell

Lot final:

Portari: Gianluigi Buffon (Juventus Torino), Salvatore Sirigu (Paris Saint-Germain), Mattia Perin (Genoa)

Fundasi: Ignazio Abate (AC Milan), Andrea Barzagli (Juventus), Leonardo Bonucci (Juventus), Giorgio Chiellini (Juventus), Matteo Darmian (Torino), Mattia De Sciglio (AC Milan), Gabriel Paletta (Parma)

Mijlocasi: Alberto Aquilani (Fiorentina), Antonio Candreva (Lazio), Daniele De Rossi (AS Roma), Claudio Marchisio (Juventus), Thiago Motta (Paris Saint-Germain), Marco Parolo (Parma), Andrea Pirlo (Juventus), Marco Verratti (Paris Saint-Germain)

Atacanti: Mario Balotelli (AC Milan), Antonio Cassano (Parma), Alessio Cerci (Torino), Ciro Immobile (Torino), Lorenzo Insigne (Napoli)

Programul grupei E:

– duminica 15 iunie: Brasilia, Elvetia-Ecuador, ora 19:00, in direct pe TVR 1
– duminica 15 iunie: Porto Alegre, Franta-Honduras, ora 22:00, in direct pe TVR 1
– vineri 20 iunie: Salvador, Elvetia-Franta, ora 22:00, in direct pe TVR 1
– sambata 21 iunie: Curitaba, Honduras-Ecuador, ora 01:00, in direct pe TVR 1
– miercuri 25 iunie: Manaus, Honduras-Elvetia, ora 23:00, in direct pe TVR 2
– miercuri 25 iunie: Rio de Janeiro, Ecuador-Franta, ora 23:00, in direct pe TVR 1

Elvetia – selectioner: Ottmar Hitzfeld

Lot final:

Portari: Diego Benaglio (VfL Wolfsburg), Roman Burki (Grasshopper Zurich), Yann Sommer (FC Basel)

Fundasi: Steve von Bergen (Young Boys Berna), Johannes Djourou (Hamburger SV), Michael Lang (Grasshopper Zurich), Stephan Lichsteiner (Juventus Torino), Ricardo Rodriguez (VfL Wolfsburg), Fabian Schar (FC Basel), Philippe Senderos (FC Valencia), Reto Ziegler (Sassuolo)

Mijlocasi: Tranquillo Barnetta (Eintracht Frankfurt), Valon Behrami (SSC Napoli), Blerim Dzemaili (SSC Napoli), Gelson Fernandes (SC Freiburg), Gokhan Inler (SSC Napoli), Xherdan Shaqiri (Bayern Munchen), Valentin Stocker (FC Basel)

Atacanti: Josip Drmici (FC Nurnberg), Mario Gavranovici (FC Zurich), Admir Mehmedi (SC Freiburg), Haris Seferovici (Real Sociedad), Granit Xhaqa (Borussia Monchengladbach)

Ecuador – selectioner: Reinaldo Rueda

Lot final:

Portari: Maximo Banguera (SC Barcelona), Adrian Bone (El Nacional), Alexander Dominguez (LDU Quito)

Fundasi: Gabriel Achilier (Emelec), Walter Ayovi, Oscar Bagui (Emelec), Frickson Erazo (Flamengo), Jorge Guagua (Emelec), Juan Carlos Paredes (SC Barcelona), Cristian Ramirez (Fortunda Dusseldorf)

Mijlocasi: Segundo Castillo (Al-Hilal), Carlos Gruezo (VfB Stuttgart), Renato Ibarra (Vitesse), Fidel Martinez (Tijuana), Cristian Noboa (Dinamo Moscova), Pedro Quinonez (Emelec), Luis Saritama (SC Barcelona), Antonio Valencia (Manchester United)

Atacanti: Jaime Ayovi (Tijuana), Felipe Caicedo (Al-Jazira), Jefferson Montero (Morelia), Joao Rojas (Morelia), Enner Valencia (Pachuca), Armando Wila (Universidad Catolica)

Franta – selectioner Didier Deschamps

Lot final:

Portari: Hugo Lloris (Tottenham), Stephane Ruffier (Saint Etienne), Mickael Landreau (Bastia)

Fundasi: Mathieu Debuchy (Newcastle), Lucas Digne (Paris Saint-Germain), Patrice Evra (Manchester United), Laurent Koscielny (Arsenal), Eliaquim Mangala (FC Porto), Bacary Sagna (Arsenal), Mamadou Sakho (Liverpool), Raphaël Varane (Real Madrid)

Mijlocasi: Yohan Cabaye (Paris Saint-Germain), Clément Grenier (Lyon), Blaise Matuidi (Paris Saint-Germain), Paul Pogba (Juventus Torino), Rio Mavuba (Lille), Moussa Sissoko (Newcastle), Mathieu Valbuena (Marseille)

Atacanti: Karim Benzema (Real Madrid), Olivier Giroud (Arsenal), Antoine Griezmann (Real Sociedad), Franck Ribéry (Bayern Munchen), Loic Remy (Newcastle)

Honduras – selectioner: Luis Fernando Suarez

Lot final:

Portari: Noel Valladares (Olimpia), Donis Escober (Olimpia), Luis Lopez (Club Atletico Torque)

Fundasi: Brayan Beckeles (Olimpia), Arnold Peralta (Rangers), Emilio Izaguirre (Celtic), Juan Carlos Garcia (Wigan Atheltic), Maynor Figueroa (Hull City), Victor Bernardez (San Jose Earthquakes), Osman Chavez (Wisla Cracovia), Juan Pablo Montes (Motagua)

Mijlocasi: Luis Garrido (Olimpia), Roger Espinoza (Wigan Athletic), Jorge Claros (Motagua), Wilson Palacios (Stoke City), Oscar Garcia (Houston Dynamo), Andy Najar (Anderlecht), Mario Martínez (Real Espana), Marvin Chavez (Chivas USA)

Atacanti: Jerry Bengtson (New England Revolution), Jerry Palacios (Alajuelense), Carlo Costly (Real Espana), Rony Martinez (Real Sociedad)

Programul grupei F:

– luni 16 iunie: Rio de Janeiro, Argentina-Bosnia & Hertegovina, ora 01:00, in direct pe TVR 1
– luni 16 iunie: Curitaba, Iran-Nigeria, ora 22:00, in direct pe TVR 1
– sambata 21 iunie: Belo Horizonte, Argentina-Iran, ora 19:00, in direct pe TVR 1
– duminica 22 iunie: Cuiaba, Nigeria-Bosnia & Hertegovina, ora 01:00, in direct pe TVR 1
– miercuri 25 iunie: Porto Alegre, Nigeria-Argentina, ora 19:00, in direct pe TVR 1
– miercuri 25 iunie: Salvador, Bosnia & Hertegovina-Iran, ora 19:00, in direct pe TVR 1

Argentina – selectioner: Alejandro Sabella

Lot final:

Portari: Mariano Andujar (Catania), Sergio Romero (Monaco), Agustin Orion (Boca Juniors)

Fundasi: Lisandro Lopez (Getafe), Hugo Campagnaro (Inter Milan), Federico Fernandez (Napoli), Pablo Zabaleta (Manchester City), Ezequiel Garay (Benfica), Marcos Rojo (Sporting Lisbon), Jose Basanta (Monterrey), Nicolas Otamendi (Atletico Mineiro), Martin Demichelis (Manchester City), Gabriel Mercado (River Plate)

Mijlocasi: Javier Mascherano (Barcelona), Jose Sosa (Atletico Madrid), Augusto Fernandez (Celta Vigo), Ricky Alvarez (Inter Milan), Lucas Biglia (Lazio), Ever Banega (Newell’s Old Boys), Fernando Gago (Boca Juniors), Maxi Rodriguez (Newell’s Old Boys), Enzo Perez (Benfica), Fabian Rinaudo (Catania)

Atacanti: Lionel Messi (Barcelona), Angel Di Maria (Real Madrid), Rodrigo Palacio (Inter Milan), Gonzalo Higuain (Napoli), Sergio Agüero (Manchester City), Ezequiel Lavezzi (PSG), Franco Di Santo (Werder Bremen)

Bosnia Hertegovina- selectioner: Safet Susic

Lot final:

Portari: Asmir Avdukic (Borac Banja Luka), Asmir Begovic (Stoke City), Jasmin Fezjic (Aalen)

Fundasi: Muhamed Besic (Ferencvaros), Ermin Bicakcic (Eintracht Braunschweig), Sead Kolasinac (Schalke), Emir Spahic (Bayer Leverkusen), Toni Sunjic (Zorya), Ognjen Vranjes (Elazigspor), Ervin Zukanovic (Gent)

Mijlocasi:Anel Hadzic (Sturm Graz), Izet Hajrovic (Galatasaray), Senijad Ibricic (Erciyespor), Senad Lulic (Lazio), Haris Medunjanin (Gaziantepspor), Zvjezdan Misimovic (Guizhou Renhe), Mensur Mujdza (Freiburg), Miralem Pjanic (Roma), Sejad Salihovic (Hoffenheim), Tino Susic (Hajduk Split), Edin Visca (Istanbul BB), Avdija Vrsajevic (Hajduk Split)

Atacanti: Edin Dzeko (Manchester City), Vedad Ibisevic (Stuttgart).

Iran – selectioner: Carlos Quieroz

Lot final:

Portari: Daniel Davari (Eintracht Braunschweig), Ali Reza Haghighi (Sporting Covilha), Rahman Ahmadi (Sepahan), Sosha Makani (Foolad)

Fundasi: Khosro Heidari (Esteghlal), Hossain Mahini (Persepolis), Steven Mehrdad Beitashour (Vancouver Whitecaps), Pejman Montazeri (Umm Salal), Seyed Jalal Hosseini (Persepolis), Amir Hossein Sadeghi (Esteghlal), Mohammad Reza Khanzadeh (Zob Ahan), Seyed Ahmad Alenemeh (Naft), Hashem Beikzadeh (Esteghlal), Ehsan Hajsafi (Sepahan), Mehrdad Pooladi (Persepolis)

Mijlocasi: Javad Nekounam (Al Kuwait), Andranik Teymourian (Esteghlal), Reza Haghighi (Persepolis), Ghasem Hadadifar (Zob Ahan), Bakhtiar Rahmani (Foolad), Alireza Jahanbakhsh (NEC Nijmegen), Ashkan Dejagah (Fulham)

Atacanti: Masoud Shojaei Soleimani (Las Palmas), Mohammad Reza Khalatbari (Persepolis), Mehdi Sharifi (Sepahan), Reza Ghoochannejhad Nournia (Charlton Athletic), Karim Ansarifard (Traktor Sazi), Sardar Azmoun (Rubin Kazan).

Nigeria – selectioner: Stephen Keshi

Lot final:

Portari: Chigozie Agbim (Gombe United), Daniel Akpeyi (Warri Wolves), Austin Ejide (Hapoel Be’er Sheva), Vincent Enyeama (Lille)

Fundasi: Efe Ambrose (Celtic), Elderson Echiejile (Monaco), Azubuike Egwuekwe (Warri Wolves), Kunle Odunlami (Sunshine Stars), Godfrey Oboabona (Caykur Rizespor), Kenneth Omeruo (Middle sbrough), Juwon Oshaniwa (Ashdod), Joseph Yobo (Norwich City)

Mijlocasi: Ramon Azeez (Almeria), Reuben Gabriel (Waasland-Beveren), Nosa Igiebor (Real Betis), Sunday Mba (Atheltique Bastias), Joel Obi (Parma), John Mikel Obi (Chelsea), Victor Moses (Liverpool), Nnamdi Oduamadi (Brescia), Ogenyi Onazi (Lazio), Ejike Uzoenyi (Enugu Rangers)

Atacanti: Shola Ameobi (Newcastle United), Michael Babatunde (Volyn Lutsk), Emmanuel Emenike (Fenerbahce), Ahmed Musa (ŢSKA Moscova), Uche Nwofor (Heerenveen), Victor Obinna (Chievo), Peter Odemwingie (Stoke City), Michael Uchebo (Cercle Brugge)

Programul grupei F:

– luni 16 iunie: Salvador, Germania-Portugalia, ora 19:00, in direct pe TVR 1
– marti 17 iunie: Natal, Ghana-SUA, ora 01:00, in direct pe TVR 1
– sambata 21 iunie: Fortaleza, Germania-Ghana, ora 22:00, in direct pe TVR 1
– luni 23 iunie: Manaus, SUA-Portugalia, ora 01:00, in direct pe TVR 1
– joi 26 iunie: Recife, SUA-Germania, ora 19:00, in direct pe TVR 2
– joi 26 iunie: Brasilia, Portugalia-Ghana, ora 19:00, in direct pe TVR 1

Germania – selectioner: Joachim Low

Lot final:

Portari: Manuel Neuer (Bayern Munchen), Roman Weidenfeller (Borussia Dortmund), Ron-Robert Zieler (Hannover 96)

Fundasi: Jerome Boateng (Bayern Munchen), Erik Durm (Borussia Dortmund), Kevin Grosskreutz (Borussia Dortmund), Benedikt Howedes (Schalke 04), Mats Hummels (Borussia Dortmund), Marcell Jansen (Hamburg), Philipp Lahm (Bayern Munchen), Per Mertesacker (Arsenal), Shikodran Mustafi (Sampdoria), Marcel Schmelzer (Borussia Dortmund)

Mijlocasi: Lars Bender (Bayer Leverkusen), Julian Draxler (Schalke 04), Mario Götze (Bayern Munchen), Leon Goretzka (Schalke 04), Andre Hahn (FC Augsburg), Sami Khedira (Real Madrid), Toni Kroos (Bayern Munchen), Max Meyer (Schalke 04), Mesut Ozil (Arsenal), Marco Reus (Borussia Dortmund), Bastian Schweinsteiger (Bayern Munchen)

Atacanti: Miroslav Klose (Lazio), Thomas Müller (Bayern Munchen), Lukas Podolski (Arsenal), André Schürrle (Chelsea), Kevin Volland (Hoffenheim)

Portugalia – selectioner: Paulo Bento

Lot final:

Portari: Rui Patricio (Sporting), Beto (Sevilla), Eduardo (Sporting Braga)

Fundasi: Pepe (Real Madrid), Bruno Alves (Fenerbahce), Neto (Zenit), Ricardo Costa (Valencia), Joao Pereira (Valencia), Fabio Coentrao (Real Madrid), Andre Almeida (Benfica)

Mijlocasi: Joao Moutinho (Monaco), Raul Meireles (Fenerbahçe), Miguel Veloso (Dinamo Kiev), William Carvalho (Sporting), Ruben Amorim (Benfica)

Atacanti: Cristiano Ronaldo (Real Madrid), Helder Postiga (Lazio), Hugo Almeida (Besiktas), Nani (Manchester United), Silvestre Varela (Porto), Eder (Sporting Braga), Rafa (Sporting Braga), Vieirinha (Wolfsburg)

Ghana – selectioner: Kwesi Appiah

Lot final:

Portari: Stephen Adams (Aduana Stars), Adambathia Larsen Kwarasey (Stromsgodset), Abdul Fatawu Dauda (Orlando Pirates)

Fundasi: Samuel Inkoom (Platanias), Daniel Opare (Standard Liege), Jeffrey Schllup (Leicester City), Harrison Afful (Esperance Tunis), John Boye (Rennes), Jonathan Mensah (Evian TG), Rashid Sumaila (Mamelodi Sundows), Jeremiah Akaminko (Eskisehirspor)

Mijlocasi: Sulley Muntari (AC Milan), Michael Essien (AC Milan), Kwado Asamoah (Juventus Torino), Agyemang Badu (Udinese), Afriyie Acquah (FC Parma), Christian Atsu (Vitesse Arnhem), Albert Adomah (Middlesbrough), Wakaso Mubarak (Rubin Kazan), Andre Ayew (Olympique Marseille), David Accam (Helsingborg), Mohammed Rabiu (Kuban Krasnodar)

Atacanti: Jordan Ayew (Sochaux), Abdul Majeed Waris (Valenciennes), Kevin-Prince Boateng (Schalke 04), Asamoah Gyan (Al-Ain)

SUA – selectioner: Jurgen Klinsmann

Lot final:

Portari: Brad Guzan (Aston Villa), Tim Howard (Everton), Nick Rimando (Real Salt Lake)

Fundasi: Matt Besler (Sporting Kansas City), John Brooks (Hertha Berlin), DaMarcus Beasley (Puebla), Geoff Cameron (Stoke City), Omar Gonzalez (LA Galaxy), Timmy Chandler (Nurnberg), Fabian Johnson (Borussia Monchengladbach), DeAndre Yedlin (Seattle Sounders)

Mijlocasi: Michael Bradley (Toronto FC), Brad Davis (Houston Dynamo), Julian Green (Bayern Munchen), Kyle Beckerman (Real Salt Lake), Alejandro Bedoya (Nantes), Mix Diskerud (Rosenborg), Jermaine Jones (Besiktas), Graham Zusi (Sporting Kansas City)

Atacanti: Jozy Altidore (Sunderland), Clint Dempsey (Seattle Sounders), Aron Johannsson (AZ Alkmaar), Chris Wondolowski (San Jose Earthquakes)

Programul grupei H:

– marti 17 iunie: Belo Horizonte, Belgia-Algeria, ora 19:00, in direct pe TVR 1
– miercuri 18 iunie: Cuiaba, Rusia-Coreea de Sud, ora 01:00, in direct pe TVR 1
– duminica 22 iunie: Rio de Janeiro, Belgia-Rusia, ora 19:00, in direct pe TVR 1
– duminica 22 iunie: Porto Alegre, Coreea de Sud-Algeria, ora 22:00, in direct pe TVR 1
– joi 26 iunie: Sao Paulo, Coreea de Sud-Belgia, ora 23:00, in direct pe TVR 1
– joi 26 iunie: Curitaba, Algeria-Rusia, ora 23:00, in direct pe TVR 2

Belgia – selectioner: Marc Wilmots

Lot final:

Portari: Thibaut Courtois (Atletico Madrid), Simon Mignolet (Liverpool), Koen Casteels (Hoffenheim), Silvio Proto (Anderlecht)

Fundasi: Toby Alderwiereld (Atletico Madrid), Vincent Kompany (Manchester City), Thomas Vermaelen (Arsenal), Daniel van Buyten (Bayern Munchen), Nicolas Lombaerts (Zenit Sankt Petersburg), Jan Vertonghen (Tottenham), Laurent Ciman (Standard Liege), Anthony Vanden Borre (Anderlecht)

Mijlocasi: Axel Witsel (Zenit Sankt Petersburg), Steven Defour (Porto), Marouane Fellaini (Manchester United), Moussa Dembele (Tottenham), Nacer Chadli (Tottenham), Kevin de Bruyne (Wolfsburg)

Atacanti: Romelu Lukaku (Chelsea), Divock Origi (Lille), Eden Hazard (Chelsea), Dries Mertens (Napoli), Kevin Mirallas (Everton), Adnan Januzaj (Manchester United)

Algeria – selectioner: Vahid Halilhodzici

Lot final:

Portari: Rais M’bolhi (TSKA Sofia), Mohamed Zemmamouche (USM Alger), Cedric Mohamed (CS Constantine)

Fundasi: Carl Medjani (Valenciennes), Aissa Mandi (Reims), Madjid Bougherra (Lekhwiya), Faouzi Ghoulam (SSC Napoli), Rafik Halliche (Academica Coimbra), Essaid Belkalem (Watford), Lyassine Cadamuro (Real Mallorca), Djamel Mesbah (Livorno), Mehdi Mostefa (AC Ajaccio)

Mijlocasi: Sofiane Feghouli (FC Valencia), Saphir Taider (Internazionale Milano), Medhi Lacen (Getafe), Abdelmoumen Djabou (Club Africain), Yacine Brahimi (Granada), Nabil Bentaleb (Tottenham Hotspur), Hassen Yebda (Udinese), Ryad Mahrez (Leicester City)

Atacanti: Islam Slimani (Sporting Lisabona), Hilal Soudani (Dinamo Zagreb), Nabil Ghilas (FC Porto)

Rusia – selectioner: Fabio Capello

Lot final:

Portari: Igor Akinfeev (TSKA Moscova), Iuri Lodigin (Zenit Sankt Petersburg), Serghei Rijikov (Rubin Kazan)

Fundasi: Alexander Aniukov (Zenit Sankt Petersburg), Alexei Berezutki, Vasili Berezutki, Serghei Ignasevici, Georgi Şcenikov (toti TSKA Moscova), Vladimir Granat, Alexei Kozlov (ambii Dinamo Moscova), Andrei Ieşcenko (Anji Mahacikala), Dmitri Kombarov (Spartak Moscova), Andrei Semenov (Terek Groznii)

Mijlocasi: Igor Denisov, Iuri Jirkov (ambii Dinamo Moscova), Alan Dzagoev (ŢSKA Moscova), Iuri Gazinski, Roman Sirokov (ambii FC Krasnodar), Denis Gluşakov (Spartak Moscova), Pavel Mogilevet (Rubin Kazan), Viktor Faizulin, Oleg Şatov (ambii Zenit Sankt Petersburg)

Atacanti: Vladimir Bistrov (Anji Mahacikala), Alexander Kerjakov (Zenit Sankt Petersburg), Artem Dziuba (FK Rostov), Alexei Ionov, Alexander Kokorin (ambii Dinamo Moscova), Maxim Kanunikov (Amkar Perm), Pavel Pogrebniak (Reading), Alexander Samedov (Lokomotiv Moscova)

Coreea de Sud – selectioner: Hong Myung Bo

Lot final:

Portari: Jung Sungryong (Suwon Bluewings), Kim Seunggyu (Ulsan Hyundai), Lee Bumyoung (Busan IPark)

Fundasi: Hong Jeongho (Augsburg), Hwang Seoho (Sanfrecce Hiroshima), Kim Changsoo (Kashiwa Reysol), Kim Jinsoo (Albirex Niigata), Kim Younggwon (Guangzhou Evergrande), Kwak Taehwi (Al Hilal), Lee Yong (Ulsan Hyundai), Yun Sukyoung (QPR)

Mijlocasi: Ha Daesung (Beijing Guoan), Han Kookyoung (Kashiwa Reysol), Ji Dongwon (Augsburg), Ki Sungyueng (Sunderland), Kim Bokyung (Cardiff City), Lee Chungyong (Bolton Wanderers), Park Jongwoo (Guangzhou R&F), Son Heungmin (Bayer Leverkusen)

Atacanti: Kim Shinwook (Ulsan Hyundai), Koo Jacheol (Mainz), Lee Keunho (Sangju Sangmu), Park Chuyoung (Watford)

Optimi de finală

Partida 49 / sambata 28 iunie, la Belo Horizonte: castigatoarea grupei A-ocupanta locului secund in grupa B
Partida 50 / sambata 28 iunie, la Rio de Janeiro: castigatoarea grupei C-ocupanta locului secund in grupa D
Partida 51 / duminica 29 iunie, la Fortaleza: castigatoarea grupei B-ocupanta locului secund in grupa A
Partida 52 / duminica 29 iunie, la Recife: castigatoarea grupei D-ocupanta locului secund in grupa C
Partida 53 / luni 30 iunie, la Brasilia: castigatoarea grupei E-ocupanta locului secund in grupa F
Partida 54 / luni 30 iunie, la Porto Alegre: castigatoarea grupei G-ocupanta locului secund in grupa H
Partida 55 / marti 1 iulie, la Sao Paulo: castigatoarea grupei F-ocupanta locului secund in grupa E
Partida 56 / marti 1 iulie, la Salvador: castigatoarea grupei H-ocupanta locului secund in grupa G

Sferturi de finală

Partida 57 / vineri 4 iulie, la Fortaleza: invingatoarea din partida 49-invingatoarea din partida 50
Partida 58 / vineri 4 iulie, la Rio de Janeiro: invingatoarea din partida 53-invingatoarea din partida 54
Partida 59 / sambata 5 iulie, la Salvador: invingatoarea din partida 51-invingatoarea din partida 52
Partida 60 / sambata 5 iulie, la Brasilia: invingatoarea din partida 55-invingaoarea din partida 56

Semifinale

– marti 8 iulie, la Belo Horizonte: invingatoarea din partida 57-invingatoarea din partida 58
– miercuri 9 iulie, la Sao Paulo: invingatoarea din partida 59-invingatoarea din partida 60

Finala mică

– sambata 12 iulie, la Brasilia

Finala mare

– duminica 13 iulie, la Rio de Janeiro

Comentarii