Mihai Tudose pentru europarlamentare - ProRomania
Silviu Mares 30 aprilie 2019

Etapa a 4-a din play-off a programat sâmbătă, 27 aprilie, două meciuri interesante. Viitorul Ianca a suferit prima înfrângere în acest sezon, echipa lui Cosmin Necoară fiind neînvinsă din august anul trecut, când au pierdut în Cupa României cu Victoria Traian. Echipa din Ianca a rămas lider și după această etapă, în care principala contracandidată la câștigarea Ligii a 4-a, Victoria Traian a stat.

Sâmbătă dimineața, la Șuțești, liderul Ligii a 4-a a pierdut primul meci din acest campionat, în care în sezonul regulat a avut o singură remiză, iar în cele două meciuri din play-off obținuse două victorii. Deși nu au jucat tocmai slab, având mai multe ocazii de gol, printre care și trei bare prin Crăciun și Matei (de două ori), toate în prima repriză, Ianca a pierdut cu 1-3 (0-0).

Viitorul Șuțești a deschis scorul în minutul 48 prin Ionuț Huțu, cu un șut din afara careului. În minutul 67 Marius Dima a egalat cu un șut de la 22 de metri, deviat de un apărător al gazdelor. În minutul 75, pe un contraatac al gazdelor, Ioan Șerbănescu a readus echipa din Șuțești în avantaj. În minutul 82, Ionuț Huțu a marcat pentru 3-1 cu largul concurs al portarului Denis Jalbă.

La Vișani, AFC Urleasca a ratat obținerea unei victorii după ce a condus cu 2-0 și 3-2. Echipa din Urleasca a deschis scorul prin Pascu în minutul 10, apoi în minutul 16 Liviu Boariu a majorat diferența la două goluri. După pauză gazdele au egalat în primul sfert de oră prin golurile marcate de Pungă în minutul 52 și Mușat în minutul 60. Popescu a readus echipa din Urleasca în avantaj în minutul 70, dar, în minutul 90+3, Fodulu a marcat golul egalizator și meciul dintre Voința Vișani și AFC Urleasca s-a terminat la egalitate, scor 3-3 (0-2).

Clasamentul din play-off după patru etape:

1Viitorul Ianca32017329p
2Victoria Traian33009426p
3Voința Vișani411271018p
4Viitorul Șuțești31026617p
5AFC Urleasca30123913p

În etapa a 5-a din play-off se vor disputa meciurile: Viitorul Ianca – Victoria Traian și AFC Urleasca – Viitorul Șuțești.

În play-out s-au jucat meciurile:

Dunărea Tichilești – ACS Comunal Cazasu 0-4 (0-2). Au marcat: Piașu (44), S. Techiu (45, 48) și Pavelescu (53)

Pandurii Tudor Vladimirescu – Viitorul Însurăței 4-5 (4-1). Au marcat: Goleanu (8, 34), Stan (12, 28), respectiv Tănase (41, 90), Viorel Gheorghe (57, 68), Moldoveanu (64).