Mihai Tudose pentru europarlamentare - ProRomania
Silviu Mares 14 mai 2019

Liga a 5-a se apropie de final, iar cu 3 etape înaintea încheierii campionatului în niciuna din cele trei serii nu e rezolvată problema câștigătoarei. Nici derby-urile programate în etapa a 19-a nu au clarificat nimic, ba mai mult au complicat și mai mult lupta pentru locul 1 în seriile I și a III-a. Voința Făurei sat a realizat scorul etapei în deplasarea de la Ciocile, meci în care Alexandru Vlaicu a marcat 7 goluri.

Rezultatele și autorii golurilor în seria I:

Stanriz Stăncuța – Dunărea Gropeni 2-6 (1-1). Au marcat: Nistor (18, 63), respectiv Puia (15, 77), Țintea (48), Mocanu (51), Pandră (56) și Cristescu (90)

Dinamic Unirea – Dacia Bertești 3-3 (2-1). Au marcat: Lemnaru (15, 63), Ghioca (34), respectiv Chiosa (42), Băjenaru (68), Constantin (80)

FC Tufești – Tricolorul Lanurile 2-1 (1-1). Au marcat: Gurgu (6), Albuleț (89), respectiv Vîsîi (3)

Tractorul Viziru – Victoria Traian II 3-1 (1-1). Au marcat: Ivan (11), Nicușor Stoican (49), Baicu (57), respectiv Bratosin (14)

Comagrim Dudești – Voința Bărăganu 0-2 (0-1). Au marcat: G. Leșu (29) și Balică (90)

Dinamic Unirea și Dacia Bertești se află pe primele două locuri, ambele cu câte 38 de puncte, dar echipa din Bertești are un meci mai puțin disputat.

Rezultatele înregistrate în seria a II-a:

Voința Racovița – Gloria Movila Miresii 3-5 (2-3). Au marcat: Cîșu (18), Baicu (22, 74), respectiv Ciupercă (24), Gorcioaia (25, 84), Lazăr (30), Coman (55)

Înfrățirea Gemenele – Speranța Măxineni 2-5 (0-2). Au marcat: Gîscă (64), Cosmin Ion (68), Iorga (3, 32), Hoancă (47), Bujoiu (83), Chiriac (90+3)

Daous Dava Brăila – Spicul Râmnicelu 2-1 (1-0). Au marcat: Hazachiu (14, 63), respectiv Mocanu (80)

Unirea Gradiștea – ACS Comunal Cazasu II 1-5 (0-2). Au marcat: Ulmeanu (57), respectiv Luchian (35), Cîșu (43, 60), Popa (82, 90)

Romgal Romanu – Siretul Vădeni 0-3 (0-1). Au marcat: Dumitru (21), Boingeanu (52), Moldoveanu (67)

ACS Comunal Cazasu II ocupă locul 1, cu 48 de puncte. Pe locul 2 se află Gloria Movila Miresii cu 45 de puncte, iar locul 3 este ocupat de Speranța Măxineni cu 43 de puncte.

Rezultatele înregistrate în seria a III-a:

Recolta Ciocile – Voința Făurei Sat 1-15 (1-6). Au marcat: A. Vlaicu (3, 10, 16, 23, 24, 58, 60), C. Ion (4, 61), D. Mitache (68, 71), M. Mihăilă (6, 74), I, Constantin (70, 76)

Avântul Mircea Vodă – Voința Găiseanca 2-1 (0-1). Au marcat: Val. Vizireanu (70), Iordache (87), respectiv Pănuță (18)

AS Ulmu – Victoria Dedulești 7-1 (6-1). Au marcat: Toma (4), Balaban (5, 27), Niculescu (10), Vintilă (19), Dumitrașcu (33), A. Caraivan (55)

Voința Plopu – Viitorul Cireșu 5-0 (3-0). Au marcat: Vlăducă (20, 30, 38, 47), Colniceanu (82)

Viitorul Galbenu – AS Bordei Verde 2-3 (1-1). Au marcat: Iulian Feraru (19, 75), respectiv Constantin (37, 78), Miclaru (54)

AS Jirlău – Viitorul Ianca II 4-2 (2-1). Au marcat: Tîrîlă (21), Cloșcă (41), Belmega (550, Nedelcu (65), respectiv Topor (37), Vrînceanu (59)

Voința Plopu a egalat la puncte pe Viitorul Cireșu, ambele având câte 51 de puncte. pe locul 3 se află Voința Făurei Sat cu 45 de puncte.

Comentarii