Mihai Tudose pentru europarlamentare - ProRomania
Silviu Mares 8 mai 2018

La sfârșitul săptămânii trecute, Liga a 5-a la fotbal a programat meciurile din etapa a 20-a. După ce a pierdut fotoliul de lider etapa trecută, când nu a jucat, FC Urleasca a realizat în această etapă cea mai concludentă victorie, trecând cu 13-0 de Voința Racovița. Liderul la zi al seriei I, Tricolorul lanurile a câștigat pe teren propriu derby-ul cu Dinamic Unirea și așteaptă pași greșiți ai celor de la Urleasca, care au două meciuri mai puțin jucate. În seria a II-a Viitorul cireșu și-a respactat statutul de lider și a învins pe teren propriu pe Tractorul Viziru cu 4-0. Etapa a 20-a a înregistrat și o neprezentare a celor de la Mircea Vodă pentru meciul de la Bertești. Golgheterii etapei au fost iorga de la FC Urleasca și Dimache de la Voința Bărăganu, ambii cu câte trei goluri marcate.

Rezultate înregistrate în serie I:

FC Urleasca – Voința Racovița 13-0 (7-0). Au marcat: Pascu (10), Pîrlițeanu (11, 34), Spătaru (13, 43), L. Boariu (20), Văsîi (27), M. Cîșu (autogol – min. 60), Lupașcu (61, 77) și Iorga (75, 88, 90).

ACS Comunal II Cazasu – Spicul Râmnicelu 5-3 (1-1). Au marcat: Mirică (4), Popa (57), Mîrza (75), I. Matei (84, 88), respectiv Costin (21), Vasilache (58), Toboșaru (86).

Speranța Măxineni – Romgal Romanu 1-3 (1-0). Au marcat: I. Durbacă (45+1), respectiv Surdeanu (60), Chiriță (74), Ioan (76).

Înfrățirea Gemenele – Dinami Salcia Rudor 2-2 (0-1). Au marcat: L. Bratu (68), Gîscă (86), respectiv Tănase (15, 82).

Unirea Gradiștea – Victoria II Traian 2-1 (2-1). Au marcat: Baciu (10), Mocanu (20), respectiv Caravasile (14)

Tricolorul Lanurile – Dinamic Unirea 4-2 (2-0). Au marcat: Bertescu (10, 78), Văsîi (40), M. Bratu (63), respectiv Milea (52, 79).

Siretul Vădeni și Stanriz Stăncuța au stat.

Pe primul loc se află Tricolorul Lanurile cu 47 de puncte din 18 meciuri jucate, urmată de FC Urleasca cu 45 de puncte din 16 partide disputate și ACS Comunal II Cazasu cu 35 de puncte din 17 jocuri.

Rezultate înregistrate în seria a II-a:

Viitorul II Ianca – Voința Făurei Sat 0-2 (0-2). Au marcat: Dumitru (12) și Frățilă (36).

Spicul Zăvoaia – AS Ulmu 0-2 (0-2). Au marcat: Bâtcă (4) și Codîrlă (40).

Victoria Dedulești – AS Jirlău 3-3 (2-1). Au marcat: Chiriță (9), Șerbuleț (21), Taiciu (68), respectiv Bulancea (22, 87), Udrea (73).

Vitorul Cireșu – Tractorul Viziru 4-0 (1-0). Au marcat: Al. Popa (34), Florea (47), M. Popa (73), Văceanu (79).

Viitorul Galbenu – Comagrim Dudești 5-1 (2-0). Au marcat: Băbătie (12, 42), Radu (29), Soare (65) și Marius Feraru (73), respectic Ștefănescu (67).

Voința Găiseanca – Voința Plopu 1-5 (1-1). Au marcat: Sterian (15), respectiv Tărcatu (11), Mladin (60), Pantazi (61, 66), Lungu (76).

Dacia Bertești – Avântul Mircea Vodă 3-0 (neprezentare)

AS Bordei Verde – Voința Bărăganu 2-7 (1-2). Au marcat: Dumitru (27), Miclaru (63), respectiv Dimache (26, 68, 80), G. Leșu (33), M. Leșu (54), Ciobotă (56), Balica (86).

Pe primul loc în seria a II-a se menține Viitorul Cireșu cu 42 de puncte, urmată de Voința Bărăganu cu 40 de puncte, Viitorul Galbenu cu 39 de puncte și Voința Plopu cu 38 de puncte.

 

Comentarii