Silviu Mares 10 iulie 2018

După ce FC Urleasca și-a asigurat titlul de campioană a seriei I din Liga a 5-a în urmă cu două etape, în etapa a 29-a, penultima a campionatului, a fost rândul celor de la Viitorul Cireșu să obțină titlul de campioană județeană a seriei a II-a. Echipa din Cireșu avea nevoie de cel puțin un egal în meciul de pe teren propriu cu Viitorul Ianca II, pentru a câștiga seria și au reușit o victorie la scor.

La finalul partidei Asociația Județeană de Fotbal Brăila le-a oferit campionilor de la Viitorul Cireșu un set de echipament de firmă, medalii, o cupă și o diplomă. De asemenea, Ionel Tănase, care în ziua meciului a împlinit 51de ani, a fost desemnat cel mai longeviv fotbalist din Seria a II-a a Ligii a 5-a. Festivitatea de premiere a fost oficiată de Mihai Ianoș și Gheorghe Ștefan, reprezentanții AJF Brăila.

Penultima etapă din Liga a 5-a a adus multe goluri, iar Voința Plopu a realizat scorul etapei, învingând cu 12-0 pe Comagrim Dudești. De altfel, în 8 din cele 14 partide disputate în această etapă s-au marcat cel puțin 7 goluri. Golgheterul etapei a fost Silviu Bratosin de la Voința Plopu, autor a șase goluri pentru echipa sa. În această eatapă nu s-a înregistrat nici un rezultat de egalitate, gazdele obținând 4 victorii în seria I și au câștigat toate cele 8 partide din seria a II-a.

Rezultatele înregistrate în etapa a 29-a:

Seria I:

Speranța Măxineni – FC Urleasca 4-5 (3-1). Pentru gazde au marcat: Chiriac (23, 33), Dima (26) și Toader (74). Golurile campionilor din seria a II-a au fost marcate de E: Moldoveanu (43), Cr. Pascu (50, 55, 79), V. Radu (87).

Înfrățirea Gemenele – ACSC Cazasu II 0-7 (0-6). Au marcat: Matei (4, 25, 35), Pavelescu (6), Mușătoiu (27), Luchian (38) și Cîșu (50).

Tricolorul Lanurile – Voința Racovița 2-1 (0-0). Au marcat: Chiriac (65), Văsîi (72), respectiv Jantea (75).

Stanriz Stăncuța – Siretul Vădeni 3-2 (2-1). Au marcat: Bălan (18, 34, 66), respectiv Munteanu (24) și Bogoi (69).

Dinamic Unirea – Romgal Romanu 3-1 (3-0). Au marcat: Lemnaru (5, 6), Gurgu (25), respetiv Chiriță (71).

Victoria Traian II – Dinamo Salcia Tudor 5-2 (2-2). Au marcat: Stafie (13, 64), Leu (40), Minea (57), Bratosin (85), respetiv Rusu (17) și Tănase (36).

Podiumul în Seria I: 1 FC Urleasca – 72 puncte, 2 Tricolorul Lanurile – 62 puncte, 3 ACSC Cazasu II – 51 puncte.

Seria a II-a:

Viitorul Cireșu – Viitorul Ianca II 7-0 (3-0). Au marcat: Al. Popa (20, 60), M. Popa (24), Mocanu (27), Florea (59).

Viitorul Galbenu – Victoria Dedulești 2-1 (2-0). Au marcat: Eftimie (33), Iulian Feraru (45), respectiv Șerbuleț (49)

Voința Găiseanca – Spicul Zăvoaia 5-0 (2-0). Au marcat: R. Barbu (11, 60, 83) și Ed. Vlăducă (30, 72).

Dacia Bertești – Voința Făurei Sat 3-1 ((0-0). Au marcat: Staicu (60, 75), Constantin (63 – autogol), respectiv R. Spânu (76).

AS Bordei Verde – AS Ulmu 6-3 (4-2). Au marcat: Angel Miclaru (4), Tudor (17, 27), Dumitru 935), Moisoiu (59, 68), respectiv Bîtcă (3), Balaban (11), Ionescu (46).

Voința Bărăganul – AS Jirlău 5-2 (4-1). Au marcat: Ciobotă (11), Balică (31, 56), Lupu (33, 35), respectiv Crîngașu (4) și Tîrîlă (63).

Avântul Mircea Vodă – Tractorul Viziru 4-3 (0-1). Au marcat: I. Anghel (60, 65), Iordache (70), M. Vizireanu (77), respectiv Marian Popa (21, 86) și H. Baicu (80).

Voința Plopu – Comagrim Dudești 12-0 (6-0). Au marcat: Silviu Bratosin (1, 11, 36, 64, 77, 79), Banu (43), Lungu (58), Pantazi (73) și Matinciu (87).

Podiumul în Seria a Ii-a: 1 Viitorul Cireșu – 64 puncte, 2 Viitorul Galbenu – 59 puncte, 3 Voința Plopu – 57 puncte.

Această prezentare necesită JavaScript.

Comentarii